“Tüm altın madeni ruhsatları iptal edilsin”

0
234
KABOTAJ BAYRAM

Ekoloji Birliği Kaz Dağları’na yapılmak istenen Kirazlı Altın Maden projesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.  Kirazlı Altın Madeni Projesi için en az 195 bin ağacın kesilip alanın hazırlandığına dikkat çekilen açıklamada, “TÜMAD’ın Lapseki ve İvrindi Altın Madeni Projelerinin başlanılmasının önüne geçilememiş olsa da diğer projelerin bir kısmı durdurulmuş bir kısmında da başlanılmaması sağlanılmıştır.

‘Kirazlı nöbet alanı’ ekoloji mücadelesi açısından tüm ülkede ve hatta uluslararası boyutta da simge haline gelmiştir. Nöbet alanındaki çadırlı direniş tüm ülkeye umut vermektedir ” denildi.

KAZANIM EMSAL OLUR

Kirazlı Mücadelesinin kazanılmasının bölgede sırada bekleyen diğer altın madeni projelerinin de önünü keseceğini ifade edilen açıklamada, “Kazdağı ve çevresindeki ekoloji mücadelenin ülke çapındaki tüm ekoloji örgütlerinin de desteğini alarak yürütülmesi büyük önem arz etmektedir

.Öte yandan, mücadelenin geleceğini büyük ölçüde belirleyecek olan şeyin yöre köylülerinin bu mücadele içerisine daha çok çekilmesi ve hatta mücadelenin öncülüğünü yapmaları olduğunu düşünüyoruz” denildi. Ekoloji Birliği, Kirazlı ve benzeri altın madeni projelerinin tümüyle iptale edilmesini istedi .

KAYNAK : (İzmir/EVRENSEL)https://www.evrensel.net/haber/386292/tum-altin-madeni-ruhsatlari-iptal-edilsin

HABER: BÜLENT ÖZGEN