114 yıllık tarihi tulumbalar restore ediliyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 1904 mahalle muhtarlarının ortaklaşa aldığı 114 yıllık 3 tarihi tulumbadan bir tanesi restore edilerek müzede sergilenmeye başlanırken ikinci tulumbanın ise restorasyonu sürüyor.

0
286
KABOTAJ Kurtuluş

İlçede 1904 yılında ardı ardına çıkan yangınların söndürülmesinde kullanılmak üzere o zamanın mahalle muhtarları tarafından alınan ve belediyeye bağışlanan tarihi yangın tulumbalarından ikisi bulundu.

Bir tanesi bir vatandaşın çöplükte bularak belediyeye getirdiği 114 yıllık tulumbanın ikincisi ise diğeri de Kızılkeçili Mahalle Muhtarlığı bahçesinden alınarak restore ediliyor.

Restorasyonu yaklaşık 7 ayda tamamlanan bir yangın tulumbası Edremit Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Yenilenen tarihi tulumba ilçenin düşman işgalinden kurtuluş günü olan 9 Eylül kutlama etkinliklerinde de gül suyu ve zeytin kolonyası doldurularak halkın üzerine sıkılıyor.

Halen restorasyonu devam eden ikinci tarihi yangın tulumbası ise yenilenmesi tamamlandıktan sonra Kızılkeçili Mahallesi Muhtarlık binasında sergilenecek.

1904 yılında ilçe merkezindeki özellikle esnafın yoğun olduğu yukarı çarşıda çok yangın çıktığını hatırlatan Edremit Belediyesi Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi sorumlusu Cumhur Dokur, “Bu durum üzerine harekete geçen muhtarları duruma müdahale edip üç tane yangın tulumbası alıp Edremit Belediyesine bağışlıyorlar. Bu 3 tulumbadan bir tanesi burada müze görevlimiz makine teknikeri İrfan Kolçak tarafından restore edildi ve müzemizde sergileniyor.” Dedi.

Diğer bir yangın tulumbasının ise Kızılkeçili Mahallesi Muhtarlığının bahçesinin bir kenarında atıl vaziyette bulunduğunu ifade eden Dokur, “Bu da yıllara dayanamadığından yangın tulumbasında çürüme başlıyor. Muhtar Ali Deveci’nin talebi üzerine belediyemiz de harekete geçti ve müzemizi görevlendirdi. Biz de bu tulumbayı alıp müzemize getirdik. Aynı birincisinde olduğu gibi bunu da tamir edip yine Kızılkeçili Mahallemize muhtarlık binasında sergilenmek üzere iade edeceğiz“ diye konuştu.

İlk bulunan tulumbayı bir vatandaşın çöplük alanda bularak çuval içerisinde kendilerine getirdiğini belirten Müze görevlisi İrfan Kolçak, “İlk tulumbayı bir çuval içerisinde getiren bir vatandaşımız çöplükte bulmuş. Bunu da biz müzemize kazandırmak istedik. Bu tulumbanın yine belediye personelimiz Tayfun Baya ile beraber restorasyonunu gerçekleştirdik. Bu 6- 7 ay sürdü. Tamamen çalışır vaziyete getirdik. Edremit Belediye müzesine kazandırdık. İlçemizin kurtuluş günü olan 9 Eylül kutlamalarında bunları da sergileyip içerisine gül suyu, zeytin kolonyası koyup sıkarak halkımıza teşhir ediyoruz.” ifadesini kullandı.

1904 yılında bu yangın tulumbalarının muhtarlar tarafından alındığı için 114 yıllık olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Kolçak, tulumbalardan 3 tane alındığını 2 tanesini bulduklarını ve diğer kayıp olan tulumbayı da araştırdıklarını kaydetti.