2 bin 500 yıllık liman bin yıl aralıksız olarak kullanılmış

- Milattan önce 4.’üncü yüzyılda yapılan ve yaklaşık bin yıl aralıksız olarak kullanılan Adramytteion Antik Kentinin günümüzde sular altındaki limanı her yıl ocak ayında denizin çekilmesiyle birlikte kendini gösteriyor. - Burhaniye Kuva-yi Milliye Kültür Müzesi Müdürü Mutlu; - “Adramytteion Ören Antik Limanının Milattan önce dördüncü yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Bilindiği tarihi itibariyle aşağı yukarı 2 bin 500 yıllık bir liman ve bin sene aralıksız kullanılmış.”

0
93
KABOTAJ KABOTAJ

 

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bulunan ve M. Ö. dördüncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Adramytteion Antik Kentinin liman kalıntıları her yıl ocak ayının ikinci haftasında meydana gelen met cezir nedeniyle gün yüzüne çıkıyor.

Yaklaşık 10 asır boyunca aralıksız olarak kullanılan 2 bin 500 yıllık limandan gemilerle antik yıllarda İtalya, Kıbrıs, Efes ve Side Antik kentlerine ihraç edilen zeytinyağı, şarap ve meşe palamudu gibi birçok ürünün yollandığı bildirildi.

Burhaniye Kuva-yi Milliye Kültür Müzesi Müdürü Esma Esin Mutlu Gazete Körfez muhabirine yaptığı açıklamada Ören Mahallesi kıyısında bulunan Adramytteion Antik Limanının M.Ö. 4.’üncü yüzyılda inşa edildiğini ve bin yıl boyunca da ticari faaliyetlerde kullanıldığını söyledi.

Mutlu, “Adramytteion Ören Antik Limanının Milattan önce dördüncü yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Bilindiği tarihi itibariyle aşağı yukarı 2 bin 500 yıllık bir liman ve bin sene aralıksız kullanılmış. Yapılan araştırmalarda ve kazılarda limanın üst kısmındaki depo alanında çıkan malzemeler M.Ö. üçüncü yüzyıldan M.S. 11.’inci, 12.’nci yüzyıllara kesintisiz malzemeler var.” dedi.

Bu limandan İtalya, Kıbrıs, Efes ve Side Antik kentlerine ticaret yapıldığının araştırmalar sonucu bilindiğini kaydeden Mutlu, “Bu bölgede çoğunlukla Side Antik Kentinin sikkesi çıkıyor. Aynı şekilde Efes ve Akdeniz Bölgesinin bazı kentlerinin de sikkelerini buluyoruz. Bildiğimiz büyük limanın haricinde bir tane daha ek limanın olduğu tahmin ediliyor. Bu limanın izlerine daha denk gelinemedi. Her sene bu dönemlerde kışın suyun çekilmesiyle liman kalıntısı oldukça belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Çokta bozulmamış bir liman olduğundan vatandaşın bayağı ilgisini çekiyor kıyıya da bayağı yakın olduğu için.”