Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriZeytinyağı üreticisinin yüzünü güldürüyor

Zeytinyağı üreticisinin yüzünü güldürüyor

10 milyonun üzerinde ağaç varlığı ile Türkiye’nin önde gelen zeytin üretim bölgesi olan Edremit Körfezi’nde bu yıl üreticinin yüzü zeytinyağı fiyatlarından dolayı gülüyor.

Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı ve zeytinyağı üreticisi olan Mehmet Hakkı Semerci, www.gazetekorfez.net muhabirine yaptığı açıklamada zeytinyağı fiyatlarının 5 yıl aradan sonra ilk defa üreticisinin yüzünü güldüren rakamlara ulaştığını söyledi.

Zeytinyağında 2020- 2021 sezonunun zeytin hasadının ekim ayından bu yana devam ettiğini hatırlatan Semerci: “Geçtiğimiz yıllardaki zeytinyağının fiyatı oldukça maliyet seviyelerinde hatta maliyetin çok az üzerinde olmasına rağmen bu yılın başında bizim Tariş dediğimiz kooperatifimiz var. Üreticiler için çok iyi bir iş yaptı. 26- 28 liralık bir taban fiyatı oluşturdu. Bu haliyle Türkiye’deki üreticiye müthiş bir motivasyon oldu.” dedi.

Semerci: önceki yıl 20- 21 lira civarında olan toptan zeytinyağı alımlarının Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (TARİŞ) tarafından 28 liralara kadar çıkarılmasının serbest piyasayı da buna uymak zorunda bıraktığını söyledi.

Artan fiyatlar nedeniyle üreticinin bu sezon masrafının üzerinde para almaya başladığını ifade eden Semerci şu ifadeleri kullandı: “Üreticinin, bizlerin hakikaten bu konuda bir memnuniyeti söz konusu. Tüketici için belki fiyatların yükselmesi pek iyi olmayabilir ama ben geçen gün hesapladım. Sadece zeytin ağacına atılan gübredeki fiyat artışı yüzde 44- 45 bantlarında. Dolayısıyla bir ürünü elde etmek için yaptığınız  masraflarda yüzde 40’lar civarında bir artış oluyorsa o ürünün fiyatında da bir artış olmazsa bu işin sonu dünyanın en iyi yağlarını üreten bu bölgedeki üreticiler için müthiş bir rahatsızlıktır bu konu.”

Artan yağ fiyatları nedeniyle üreticilerin zeytin ağaçlarına bakmaya başladığını da dile getiren Semerci: “Çıkan yağlar son derece kaliteli ve evsaflarının düzgün olduğunu da gözlemliyoruz. Geçtiğimiz seneden aşağı yukarı yüzde 40 gibi fiyat artışı söz konusu olunca üreticiler ağaçlarına daha iyi bakmaya başladılar. Bu da Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin bir sonraki sene çok daha ciddi rakamlara ulaşacağını düşünüyoruz. Umuyoruz ki bir çok şey güzel olur ve üretici için bu güzellikler devam eder. Zeytinyağı, zeytin ağacı gerçek değerini bulur.”

Semerci: son tüketiciye dizyem olarak tabir edilen 1 asidin altındaki sızma zeytinyağının 5 litresinin nakliyesi dahil 180- 190 liraya ulaştığını da sözlerine ekledi.

Zeytin ve zeytinyağı üreticisi Zafer Soykara da: “Zeytinyağı fiyatlarının yükselmesi üretici açısından aslında iyi oldu. Yaklaşık olarak 3- 4 yıldan beri zeytinyağı fiyatlarında farklılık olmamıştı. Fakat maliyetler çok ciddi bir şekilde artmıştı gerek toplama, gerekse paketleme maliyetleri. Dolayısıyla zeytinyağı bu sene üreticinin yüzünü güldürdü diyebiliriz. Geçen sene 25 lira civarında sattığımız ürünler bu sene 35 lira civarında satılacaktır. Dolayısıyla bu sene üretici yılı. Dolayısıyla zeytinyağı üreticilerinin yüzü gülecektir.” diye konuştu.

Edremitli zeytin zeytinyağı üreticisi Halil Tan İse: “Yağ fiyatları bu sene iyi. Tariş 25 liradan açıklamış. Ama şimdi piyasa yavaş yavaş yürüyor. Şimdi 27- 28 lira olmuş yağın kilosu. Böyle olursa iyi. O zaman çiftçinin yüzü gülüyor.” şeklinde konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments