Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriAntandros Antik Kenti'nde kazılar 12 ay yapılacak

Antandros Antik Kenti’nde kazılar 12 ay yapılacak

Balıkesir'in Edremit ilçesinde 2001 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gürcan Polat başkanlığındaki heyet tarafından yürütülen Antandros Antik Kenti kazılarının yıl boyu yapılacağı bildirildi.

-

Daha önce yaz dönemlerinde 3 ay süre ile yapılan tarihi kentteki kazıların 2019 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili kazı başkanlıkları arasında imzalanan “Arkeolojik Kazıların Yıl Boyu Desteklenmesi Protokolü” doğrultusunda “Arkeolojik kazı çalışmalarının yıl boyunca sürdürülerek etkin ve verimli hale getirilmesi projesi”  çerçevesinde yılın 12 ayı yapılacağı açıklandı.

Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada: halen devam eden 157 arkeolojik kazı çalışmasının 125’i Türk , 32’si yabancı kazı başkanlıklarınca yürütüldüğü kaydedilerek 2021 yılında proje kapsamında 125 kazının tamamının 12 aylık kazı kapsamına alınması planlandığı ifade edildi.

Antandros Antik Kenti kazılarının da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 12 aylık kazı kapsamına alındığını belirten Polat: “Kazılarda bakanlığın 12 ay boyunca arazi koşulu aramıyor. Biz de bu bağlamda, ekonomik desteklerin ve iklim koşullarının da de elverdiği ölçüde 6 ay arazide 6 ay depo çalışması şeklinde yapmayı düşünüyoruz. Kazı alanının düzenlenmesi, restorasyonu, ören yeri ilan edilerek korunması ve bakanlıkça ziyarete açılması  konularının yanı sıra bölge turizmine de katkısı olacağına inandığımız projelerimizi, kamu kurum ve kuruluşları ve bölge halkının değerli katkılarıyla yaşama geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete