YÜCEL YILMAZ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yöneticileri, Edremit adliyesine giderek Balıkesir’in AKP’li Belediye Başkanı Yücel Yılmaz şile diğer yetkililer hakkında Akçay sazlığı ve sulak alanda hukuksuz bir müdahale edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

0
298

Balıkesir büyükşehir belediye başkanı ve diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan Ünal, Akçay sazlığı ve sulak alanına hukuksuz bir şekilde müdahaleye devam edildiğini öne sürdü.

Dernekten yapılan açıklamada; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasına acilen son vermesi istendi.

Kuzey Ege Bölgesinin önemli sulak alan ekosistemlerinden biri olan Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı için tehlike çanları çalmaya devam ediyor.

Dernek adına açıklama yapan Ünal: “Bir yılı aşkın süredir Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin vahşi depolama ve moloz döküm işlemleriyle tahrip edilen sulak alan için Belediye yönetiminin gereken adımları atmasını beklerken, karşımızdaki durum tam da bunun tersi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından hafriyat sahası olarak kullanılan alanın rehabilite edilmesini gerekirken şimdi de kuşların tam da üreme zamanında pek çok canlıya ev sahipliği yapan sazlıklar sökülüyor ve dip temizliği adı altında Edremit Çayı ekosistemine uygun olmayan bir şekilde müdahale edilerek alınan dip çamuru sulak alana dökülüyor.” dedi.

Defalarca yapılan şikayetlere rağmen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Sulak Alan Yönetmeliği ve Çevre Kanunu’na aykırı faaliyetleri sürdürmekte ısrarcı davrandığını iddia eden Ünal şöyle konuştu: “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi söz konusu alanın sulak alan olmadığını iddia ederek, alanda kurulması planlanan Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Süs Bitkileri ve Çiçekçilik) Organize Sanayi Bölgesi için dolgu ve zemin sertleştirme işlemlerine devam ettiğini belirtiyor. Yeniden hatırlatırız ki, Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Ulusal Sulak Alan Envanteri Yönetim Bilgi Sistemine (SAYBİS) kayıtlı bir sulak alan ekosistemidir. Çevre Kanunu’nun 9’ncu maddesine göre ‘Sulak alanların doğal yapılarının ve ekolojik dengelerinin korunması esastır. Sulak alanların doldurulması ve kurutulması yolu ile arazi kazanılamaz.’ Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sulak alana geri dönülemez hasarlar vermesini engelleyebilmek için Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneğimiz ve Edremit Çevre Sağlığı ve Doğayı Koruma Derneği olarak bu hukuksuzluğa bir an önce son verilmesi için Edremit Cumhuriyet Baş Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. “

Ünal, doğa katliamının önüne geçmek için başta hukuk mercileri olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Koruma Genel Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nü Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nı korumak için bir kez daha göreve davet ettiklerini söyledi.

Ünal, “Sulak Alanda yaşayan kuşlar ve diğer binlerce canlı evsiz kalmasın diye sözümüzü söylemeye devam edeceğiz.” diyerek açıklamasını tamamladı.