Pazar, Mayıs 26, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriTRT İzmir Radyosu Sanatçısı Zeki Çiçek şefliğinde türkü dinletisi

TRT İzmir Radyosu Sanatçısı Zeki Çiçek şefliğinde türkü dinletisi

Balıkesir'İn Edremit ilçesinde belediye bünyesinde TRT İzmir Radyosundan emekli Türk Halk Müziği Sanatçısı Zeki Çiçek şefliğinde kurulan ve aralarında bir çok meslek dalından 35 kişiden oluşan "Yurdun Sesi Korosu" yeni yıla merhaba konseri verdi.

-

Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilen konserde 35 kişiden oluşan koro, Türkiye’nin 7 bölgesinden ezgiler sundu. HES kodu sorgusu yapılarak salona alınan izleyiciler, hareketli türkülere alkışlarıyla ve oynayarak eşlik etti.

Akdeniz’den Karadeniz’e, Ege’den İç Anadolu Bölgesine kadar bir çok yöreye ait 20 türkünün seslendirildiği konserde TRT İzmir Radyosundan emekli Türk Halk Müziği Sanatçısı Zeki Çiçek’in araştırmasıyla gün yüzüne çıkarılarak derlenen Edremit Türkilerine de yer verildi.

3 ayda hazırlandıklarını belirten Edremit Belediyesi Yurdun Sesi Korosu’nun şefi Çiçek AA muhabirine yaptığı açıklamada: “Üç aylık bir hazırlık döneminden sonra bu geceyi sunduk. İzleyicimiz de bir harikaydı. Herkes kendini bulabildi bu konserin içerisinde. Hemen hemen 7 bölgemize de hitaben hazırlamış olduğumuz türkülerimizle ve eserlerimizle 7 bölgeye, bütün Türkiye’ye hitap ettik. Konser bitmesine rağmen seyircimiz halen gitmiş değil. Alkışlarıyla bizi onurlandırdılar. Her şeyimizi seyirciye borçluyuz. Onlar olmadan biz hiç bir şey yapamayız.” dedi.

Konser sonunda konuşan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan da, koroya teşekkür edip çiçek verdi.

Konseri izleyenlerden Hüseyin Eroğlu ise: “Türküler çok güzeldi. Edremit için bir değer Zeki Çiçek. Belediyemizin katkılarıyla hazırlamış oldukları konseri çok güzel. Konserde gençler ön plandaydı. Benim dileğim Zeki Çiçek ve belediyemiz gençlerimize de öncülük edip gençlerimizden bir koro oluşturmasını diliyorum.” diye konuştu.

Konser sonunda izleyicilere yöreye ait derlenen türkülerin hikayelerinin bulunduğu “Edremit Türküleri” adlı kitap ve CD hediye edildi.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete