Home Editörün Seçtikleri KADIN OYUNLARI FESTİVALİ’NE GÖRKEMLİ AÇILIŞ GECESİ

KADIN OYUNLARI FESTİVALİ’NE GÖRKEMLİ AÇILIŞ GECESİ

0
177


Ayvalık Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl birinci, bu yıl da ikincisi projelendirilen, Kadın Oyunları Festivali’nin açılış gecesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleştirildi.
Gecede, “Neden Kadın Oyunları” konusu anlatılırken beş günlük programın tanıtımı da yapıldı. Ayvalık Kadın Saz Topluluğu’nun renk kattığı geceye Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin eşi Canan Ergin ile birlikte katıldı. Çok sayıda sanatseverin salonu doldurduğu açılış gecesine siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katılım sağladı.
Gecenin açılış konuşmasını yapan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, kadın oyunları festivalinin ikincisinde, Ayvalıklı sanatseverlerle bir araya gelmenin ve tekrar buluşmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.
İstanbul Sözleşmesi’ hatırlatılacak
2019 yılında Ayvalık Belediyesi tarafından projelendirilen, Türkiye’nin ilk ve tek kadın temalı Kadın Oyunları Festivali’nin birincisinin geçtiğimiz yıl pandemi koşullarında yine bu sahnede gerçekleştirildiğini hatırlatan Başkan Ergin, festivalin ortağı ve fikirdaşı olduklarını söyledi. Festivalin adının bundan böyle hep Ayvalık’la anılmasının kent adına çok önemli bir kazanım olduğunu dile getiren Başkan Ergin şöyle konuştu:
“Geçtiğimiz yıl beş kadın oyunu, beş kadın sorunu ve beş kadın duruşunu görebileceğimiz oyunlar seçildi. Belediyemiz ev sahipliğinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde ilk kez gerçekleştirmemize ve pandemi koşullarına rağmen beş oyun da çok büyük ilgi gördü. Sumru Yavrucuk, Ayça Bingöl gibi değerli usta oyuncuları sahnede keyifle izledik. Adı kadın oyunları festivali, fakat asıl hedefimiz ülkemizin kanayan yarası olan kadın cinayetlerine dikkat çekmekti, sesimizi de duyurduğumuza inanıyorum. Pandemi koşulları nedeniyle geçtiğimiz yıl 206 kişilik salonumuza 103 sanatseveri almak zorunda kaldık. Festival boyunca sosyal mesafe gereği boş bırakılan koltuklara, cinayete kurban giden kadınların fotoğrafları yerleştirildi. Bu koltukların satışından elde edilen gelir, kadın cinayetlerini durduracağız platformu ve mor çatı sivil toplum kuruluşlarına bağışlandı; bu yıl da gişe gelirleri yine aynı kurumlara bağışlanacak.”
Kadın Oyunları Festivali’nin projesini Ayvalık Belediyesi hazırladığı için her yıl Ankara’da başlayıp Ayvalık’ta son bulacağının altını çizen Başkan Ergin, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile Dünya Tiyatrolar Günü’nü birleştirdiklerini söyledi. Ergin, festivalin kadına şiddet ve cinayetler konusuna dikkat çektiğini bir farkındalık yarattığını belirtti.
Bu yıl da yürürlükten kaldırılan İstanbul Sözleşmesi’ni gündeme taşıyıp, bu yanlıştan dönülmesini hatırlatacaklarını duyuran Ergin şöyle devam etti:
Ankara’da başlayıp Ayvalık’ta son bulacak
“Bu festival dünyanın da ilgisini çekti, beş ülkenin katılma başvuruları var. Kültür Bakanlığı’ndan destek aldığımız bu projemize, Dünya Bankası fonundan da destek alabilirsek, seneye uluslararası boyutta beş ülkede yapılması gündeme gelebilir. Eğer önümüzdeki sene proje yaşama geçerse; söz konusu olan Fransa, Almanya gibi ülkeler de festival kapsamına girse bile, oyunlar yine Ankara’da başlayıp Ayvalık’ta son bulacak. Ayvalık Belediyesi ismi yurtiçinde yurtdışında hep kalacak ve duyulacak. Festival nedeniyle bu yıl otellere beş günlük rezervasyonların yapıldığını öğrendik. İşte bunun hep dile getirdiğimiz kültür turizmi ve turizmin süresini uzatmak düşüncesi üzerine çok iyi bir örnek olduğunu görüyoruz. İki oyunumuzun biletleri 24 saat içerisinde satıldı, diğer üç oyunun biletlerinin ise yüzde 80’ satın alındı. Bu mutluluk verici, ama biliyoruz ki bir an önce daha büyük bir salona geçmemiz gerekiyor. Bununla da ilgili Kırlangıç Yaşam Merkezi’ndeki salonumuz üzerine çalışmalarımız devam ediyor.”
Dünya çapında ilgi görüyor
Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sanat Koordinatörü Erkan Cılak da konuşmasında kadın cinayetlerine değindi. 2021 yılında 280 kadının çeşitli nedenler öne sürülerek, eşleri, yakınları ve hiç tanımadıkları insanlar tarafından katledildiğini hatırlatan Cılak, “Yaşadığımız hayat bazen sadece bir yutkunma sanatına dönüyor. Yüksek seslerle mitinglerde söylemlerde çıkışımızı yapıyoruz ama olaylara salim kafayla bir de sanat gözüyle bakmak gerekli diye düşünüyoruz. O nedenle Ayvalık Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde kapanışı yapılacak şekilde, kaldığı yerden ikinci senesine devam ediyor. Biz anlatılanları sunmak için imkan yaratmaya Belediye Başkanımız Mesut Ergin’in desteğiyle devam edeceğiz. Festival dünya çapında ilgi görmeye başladığını, önümüzdeki sene Ayvalık adını da taşıyarak birkaç ülkeye sıçrayabileceğinin müjdesini şimdiden vermek istiyorum” dedi.
Altı gün boyunca açık
Öte yandan Vural Sineması fuayesinde koleksiyonu yazar ve tiyatrocu olan Hayrettin Filiz ve Didem Apaydın’a ait olan Türk ve Dünya Tiyatro tarihinin “Unutulmayan Kadınları Pul Efemera Kartpostal ve Obje Sergisi” 6 gün boyunca açık kalacak.
Sağlık ve siyaset üzerine
Orhan Peker Sergi Salonu’nda 26 Mart günü saat 16.00’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara milletvekilimiz ve başından beri bu projenin destekçilerinden Gamze Taşçıer ile pandemi konusunda uzman; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr Esin Davutoğlu Şenol sağlık ve siyaset üzerine bir söyleşi yapacak.
Festival programı
23 Mart- Melis Birkan ve Caner Cindoruk (Yeni Bir Şarkı)
24 Mart-45 Saniye
25 Mart-Berna Laçin’in Hayal Satıcısı
26 Mart- Nazan Kesal’dan Yaralarımız Aşktandır
27 Mart- Dünya Tiyatro Günün’de kapanış oyun, Lale Mansur ve Gizem Aldemir’in oynadığı Acı Kaybımız oyunuyla festival son sonlanacak.