Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaEditorun SectikleriAKIN HER SÖYLEDİĞİNİN TERSİ ÇIKAN BAKAN NEBATİ’YE SESLENDİ:

AKIN HER SÖYLEDİĞİNİN TERSİ ÇIKAN BAKAN NEBATİ’YE SESLENDİ:

-

 • ENFLASYONU EZEMEYİYORSUN SÜT ÜRETİCİSİNİ ENFLASYONA EZDİRİYORSUN
 • TEDBİR ALACAĞIZ’ DİYEN BAKAN NEBATİ NEYİ BEKLİYOR?
 • SÜT/YEM PARİTESİ 1,5 OLMAZSA İÇECEK SÜTÜ BULAMAYIZ
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, litresini 7 buçuk liraya satabilen süt üreticisini kaderine terk eden AK Parti iktidarını uyardı: “Parite, 1,5 seviyesinden uzakta! Üreticimiz bir litre süt satarak bir kilogram yem alamıyor. Bu durum sürdürülebilir değil. Böyle giderse içecek süt bulamayız!”
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, süt üreticilerinin artık nefes alamaz duruma geldiklerini söyledi. Süt üretimine yıkıcı etkileri olan mazot, elektrik ve ilaç zamları ile yem fiyatlarında döviz kurunun rekor artışlarına karşı önlemler alamayan AK Parti iktidarının, süt üreticilerini kaderine terk ettiğini ifade etti. “Süt üreticisi bir litre süt sattığında 1,5 kilo yem alabilmeli” diyen Ahmet Akın, “süt/yem paritesi”nin süt üreticileri için 1,5 olması gerektiğini vurguladı. Akın, “Parite 1,5 seviyesinin altında seyrediyor. Süt üreticisini zarar ettiren bu durum çok uzun zamandır böyle. Parite böyle seyrederken süt üreticiliği sürdürülebilir mi? Hayır. AK Parti iktidarı bunu göz ardı ediyor. Süt üreticisine yıllardır kulak tıkıyor” diye konuştu.
 • ENFLASYONUN SORUMLUSU İKTİDARDIR, SÜT ÜRETİCİSİ DEĞİL
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin başkanlığını yaptığı Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi Ağustos ayı başında Tarım Bakanı Vahit Kirişçi ile birlikte yaptıkları toplantıda “üreticilerimize ve dolayısıyla vatandaşlarımıza getirebileceği olumsuz etkileri asgari düzeyde tutmak için alınabilecek olası tedbirleri” belirleyen “yol haritasını” oluşturduklarını hatırlatarak şöyle devam etti:
  “Her söylediğinin tersi çıkan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin başkanlığını yaptığı Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi süt üreticilerinin isyanına seyirci kalıyor. Maliye Bakanı’nın talimatıyla çiğ süt fiyatını belirleyen Bakanlık Komitesi AK parti iktidarının iki dediğini bir etmeyince olan süt üreticisine oluyor. Enflasyonu ezemeyen iktidar, süt üreticisini enflasyon karşısında yalnız bırakıp, üreticiyi enflasyona ezdiriyor. ‘Tedbir alacağız’ diyen iktidarın bakanları, enflasyon ateşini söndürmeyi bırakın ateşin altına odun atıyorlar. Enflasyonun sorumlusu iktidarın ta kendisidir. Ne süt üreticisi ne çiftçi ne esnaf ne de vatandaşlarımız. İktidarı uyarıyorum: Yarını beklemeden bugün, hemen şimdi süt üreticisini nefes aldıracak çözümü uygulamaya koyun.”
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete