Pazar, Temmuz 21, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriBURHANİYE BELEDİYESİ DEPREM İÇİN SEFERBER OLDU

BURHANİYE BELEDİYESİ DEPREM İÇİN SEFERBER OLDU

Türkiye, 6 Şubat’ta deprem felaketini yaşadı. İki büyük deprem ile 10 ilimizde milyonlarca insanımız zarar gördü. Büyük felaketin ardından ise Türkiye genelinde olduğu gibi Burhaniye’de de Burhaniye Belediyesi’nin öncülüğünde “Afet Yardım Kampanyası” başlatıldı.

Enkaz altındaki canların kurtarılması için gereken makinelerden, kurtarma ekibine,depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanmasında, deprem bölgesinden gelen afetzedelerin konuk edilmesine dek tüm sorunların çözümüne destek için Burhaniye’de herkes el ele verdi.

BURHANİYE BELEDİYESİ AFETİN İLK GÜNÜ YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI

Deprem felaketinin yaşanmasının ardından Burhaniye Belediyesi Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde yardımları toplamaya başladı. Burhaniyelilerin kayıtsız kalmadığı kampanya’da ilk bir haftada; 14.500 Kg. kuru gıda, 7.800 kg konserve,7.200 battaniye, 1.500 koli bebek maması ve bezi,6.400 kg yaş sebze ve meyve, 230 koli hijyenmalzemesi, 1060 koli giyim malzemesi, 32 koli tıbbi malzeme, 190 soba ve ısıtıcı başta olmak üzere çeşitli yardım malzemeleri toplandı.

21 TIR, İŞ MAKİNELERİ VE ARAMA KURTARMA EKİBİ AFET BÖLGESİNE GİTTİ

Temel gıda, su, kışlık giyim, ısıtıcı gibi afet bölgesinde acil ihtiyaç duyulacak malzemelerden oluşan 21 tır hafta içinde Burhaniye’den afet bölgelerine sevk edildi. Afetin ilk günlerinde, enkaz arama çalışmalarında kullanılmak için 4 iş makinesioperatörleri ile birlikte yanlarında jeneratör ve kurtarma malzemeleri ile bölgeye en kısa sürede ulaşmak için Burhaniye’den yola çıktı.

AFAD eğitimi olan belediye personelinden oluşan 23 kişilik ekip de afetin ilk günlerinde deprem bölgesine ulaşmak için yola çıktı. Arama kurtarma çalışmalarında görev alan ekipler enkaz altında yardım bekleyen depremzedelerin kurtarılması için var güçleriyle çalıştı. Çalışmalar esnasında, Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban başkanlığında bölgede yer alan Burhaniye Belediyesi arama kurtarma ekibi, Hatay’ın Defne ilçesi Armutlu Mahallesi’nde depremin 5.gününde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Arama Kurtarma Ekibi ve TTK Maden ekibiyle birlikte yaptığı kurtarma çalışmasında, 27 yaşındaki Rabia Öfkeli’yi sağ olarak enkazdan çıkardı.

Yardımların yerine ulaşması için Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’ in talimatlarıyla; Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban, Meclis Üyeleri Tarık Erdil ve Bülent Başaran afet bölgesine tırlarla giden ekiplere başkanlık etti. Birinci elden ulaşan yardımlar; özellikle yardımların daha az ulaştığı kırsal mahallelere gönderilerek vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda tek tek dağıtıldı.

İLÇEYE GELEN DEPREMZEDELER İÇİN DE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Deprem bölgesinden Burhaniye’ye gelen vatandaşlar için desteğe hazır olduklarını belirten Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Burhaniye halkının destekleriyle, depremzede vatandaşlarımızınburada da ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Belediyemiz bünyesindeki tüm misafirhanelerimizi depremzede vatandaşlarımızın kullanımına sunarken, bir yandan da yardımseverlerimizin Burhaniye’de boş vaziyette duran ikinci evlerini Nisan ayı sonuna kadar ilçemize afet bölgesinden gelen  vatandaşların kullanımını sağlamak için çalışmalar başlattık. Yerleştirildikleri misafirhane, ev ve otellerde ihtiyaç duydukları gıda giyim vb. ihtiyaçları ilk elden kendilerine teslim ediliyoruz. Belediyemiz imkanlarını, depremzedelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaya hazırız” dedi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments