Cumartesi, Nisan 20, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreBademler erken çiçeklendi

Bademler erken çiçeklendi

-

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde badem ağaçları zamanından önce çiçek açtı.

Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremit ilçelerini kapsayan Edremit Körfezi’ndeki badem ağaçları, yaklaşık 1 ay öncesinden çiçeklendi.

Edremit İlçe Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker, yaptığı açıklamada, Bu sene kış yaşanmadığını söyledi.

Bademlerin genellikle mart sonuna doğru çiçek açtığını belirten Diker, eylül, ekim ayından beri havaların devamlı mevsimsel olarak bir yaz havası içerisine geçtiğini kaydetti.

Şubat ayı içerisinde sadece. 7- 8 gün gibi kısa bir süre bir kış mevsimi yaşandığını ifade eden Diker: “Tekrar havalar mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye başladı. Dolayısıyla bölgemizdeki havaların sıcak gitmesiyle birlikte meyve ağaçlarında gördüğünüz gibi çiçeklenmeler başladı” dedi.

Mevsimsel olarak ağaçların yapraklarından önce çiçeklerin açması meyve yönünden geriletmeye sebep olacağını dile getiren Diker, havanın biraz soğumasıyla sıcak havaya aldanan ağaçların meyve vermeleri konusunda sıkıntı yaşayacaklarını bildirdi.

#Edremitkörfezi #Balıkesir #haber #vatandaş #Ayvalık #Burhaniye #Havran #Gömeç #Altınoluk #Güre #Altınkum #Egedenizi  #Milliparklar #Kazdağları #Hırsızlar #kaza #trafik #yaralı #polis #Roma #antik #Adramytteion #zeytinyağı #hediye #yeniyıl #yılbaşı 

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete