Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriEdremit Körfezi'nde sezonun ilk zeytinyağı Ayvalık'ta sıkıldı

Edremit Körfezi’nde sezonun ilk zeytinyağı Ayvalık’ta sıkıldı

-

Türkiye’nin önemli zeytinyağı üretim merkezlerinden Edremit Körfezi’nde, sezonun ilk zeytinyağı Ayvalık’ta sıkıldı.

Bu yıl Edremit Körfezi’nde 30 bin ton civarında zeytinyağı üretimi bekleniyor.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde erken hasat zeytinlerin sıkılmasından elde edilen zeytinyağlarının tadımı yapıldı. Zeytinyağları, raflarda yerini almaya başladı.

Ayvalık’taki Köklü Zeytin ve Zeytinyağı İşleme Tesisilerinde, 2023-2024 sezonunun ilk zeytinyağının sıkılması nedeniyle Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu’nun katılımıyla tören düzenlendi.

İlk zeytin hasadının gerçekleştirildiğini belirten Balıkesir Valisi Ustaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada :Balıkesir’imiz için, ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Körfez bölgemiz bizim zeytin üretiminde çok önemli bir yere sahip. Balıkesir genelinde yaklaşık 13 milyon zeytin ağacımız var. İnşallah bu sezon hasadını başlattığımız zeytinden beklentimiz bu yıl içerisinde de yaklaşık 30 bin ton zeytinyağı üretimi.” dedi.

Ülkenin gerek iç piyasasında gerek ihracatında zeytinyağının çok önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Ustaoğlu: “Bu yılki bu üretimle beraber ülkemizde bizim ihracatına da zeytinyağımızın çok önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bölgemizdeki çiftçilerimiz için çok önemli bir gelir kaynağı olan bu zeytin hasadının inşallah ilimiz için, bölge halkı için ben hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Ayvalık’ın ülkenin zeytin üretim açısından çok önemli bir şehir olduğunu söyledi.

Canbey konuşmasında şunları dile getirdi: “İnşallah bugün burada hasadı başlatıyoruz. Zeytinlere baktığımız zaman artık zeytinler toplanma aşamasına gelmiş. Tabii biraz yok yılı gibi gözüküyor zeytin bu yıl ama genel olarak baktığımızda Balıkesir öne çıkan bir şehir. Bu anlamda ve zeytin konusunda iyi gözüküyor. Ama zeytin de her geçen gün değeri artan, zeytin yağında yine değeri artan, dünyada daha fazla aranan bir ürün haline geldi. Çünkü İspanya, İtalya gibi, Yunanistan gibi zeytin üreticilerinin de sorun olduğunu biliyoruz.”

Zeytinyağının her geçen gün kıymetinin arttığına. dikkat çeken Canbey: “Bu ürünün daha dikkatli bir şekilde inşallah hasadı yapılacak ve önümüzdeki yıla hazır hale getirecek ürünler. Ben bakıyorum üreticilerimiz heyecanlı, işçilerimiz heyecanlı, biz heyecanlıyız. Bizim bölgemizde zeytini anlamı ve önemi çok büyük ve böyle bir bölgede yaşıyoruz. Bu hasadı yapmaktan da memnunuz, inşallah bu hasat için alın teri tüketen ve üreten yine bu iş için çalışan üreticilerimiz için hayırlı olur, uğurlu olur. Güzel bir hasat dönemini, bereketli bir hasat dönemini hep birlikte geçiririz.” diye konuştu.

AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok da körfez bölgesinde. yer alan Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Gömeç, Havran’ın zeytin üreticiliği de son derece önemli olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “Balıkesir bölgesinde üretilen zeytinyağları ve zeytinler insanlarımız için sağlıktır, şifadır. Bu gün başlatmış olduğumuz bu hasatla birlikte özellikle üreticilerimize Balıkesir’imize ve Türkiye’mize bolluk bereket getirmesini diliyorum. Malum küresel iklimin olumsuz şartlarına rağmen zeytin verimi fena değil. İnşallah üreticilerimiz alın terinin karşılığını alacaktır. Türkiye’yi doyuran il. Balıkesir’in en kaliteli zeytin ve zeytin ürünlerinin, zeytinyağının üretildiği Körfez bölgesindeki zeytin hasadının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

İlk hasat zeytinlerinin sıkıldığı Köklü Zeytinciliğin sahibi Mustafa Kürlek de şu açıklamayı yaptı: “Zeytin hasat sezonun ilk zeytinli Ayvalık’ta topladık ve zeytinyağına dönüştürdük valimizin de teşvikleriyle. Zeytin çiftçisi için bu önemli bir gün. Burada önemli olan bu hasadı başlatıp kazasız belasız bir şekilde bitirmek. Biz de tüm çiftçilerimiz ile beraber hesabımızı yaptık. Kazasız belasız hayırlı hesaplar olmasını temenni ediyorum.”

Zeytin işçilerinden Güllü Çakıroğlu ise: “Hayırlısıyla zeytin hasadımıza başladık. İnşallah bol kazançlar nasip etsin. Şu anda biraz daha olgunlaşmadı zeytinlerimiz, kırmalık olur sıradan yapılanlar, makineyle yapılanlar ise yağ olur. Zamanla biraz daha olgunlaştığında çizmelik sofralık zeytin olur.” şeklinde konuştu.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete