210 tülü kıyasıya mücadele etti

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde 27-28 Ocak günlerinde gerçekleştirilen 14.'üncü Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali'nin son gününde düzenlenen geleneksel deve güreşlerine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Güneşli bir havada gerçekleşen etkinlikte Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 210 deve kıran kırana güreşti.

0
834

Burhaniye’de deve güreşlerine yoğun ilgi

İlçe belediyesince bu sene gerçekleştirilen 14.’üncü Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali programının son gününde Burhaniye Güreş Arenası’nda düzenlenen deve güreşlerini yaklaşık 10 bin kişi izledi.

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinden Burhaniye’ye gelen 210 deve rakibi karşısında üstün gelebilmek için mücadele verdi. Kimi develer bahar havasını aratmayan bir günde gerçekleştirilen güreşler öncesi yerlerde yuvarlanarak güzel havanın keyfini çıkarırken kimi develer de güçlü rakibi karşısında dayanamayarak sahadan koşar adım uzaklaşmayı tercih etti.

Deve severlerin keyifle izlediği deve güreşlerinin yapıldığı arenada yakılan mangallarda pişirilen etler ve deve sucukları nedeniyle etkinlik adeta piknik havasında gerçekleşti.

Gazetecilere açıklama yapan Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, “Bugün Burhaniye’de gerçekleştirilen 14.’üncü Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali etkinlikleri kapsamında deve güreşi şenliklerini yapıyoruz. Bu kültürümüzü yaşatma adına önemli bir etkinlik, önemli bir organizasyon. Kültür değerlerimizi yaşatma anlamında çok önemli gayretleri olan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ı kutluyorum. Hem deve güreşi etkinliklerimiz, hem Kızıklı yağlı pehlivan güreşlerimiz kültür değerlerimizi yaşatma adına önemli etkinlikler. Bugün de hava çok güzel. Deve güreşlerine çok yoğun bir katılım var” dedi.

Deve güreşlerinin 900 yıllık bir Türk geleneği olduğunu hatırlatan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, “Burhaniye’mizde güzel bir günde 4.’üncü Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali’ni gerçekleştiriyoruz. Hasat sonu şenliklerimiz çerçevesinde dün zeytinyağlı yemekler yarışmasından sonra bugün de burada Burhaniye Arena’da gerçekleştirdiğimiz güzel bir deve güreşi izliyor misafirlerimiz. bugün burada düzenlediğimiz geleneksel deve güreşlerimiz ile noktalıyoruz. Çok keyifli bir organizasyon oldu. Emeği geçenlere, maddi manevi katkı sağlayan kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. Deve güreşi 900 yıllık bir Türk geleneği. İlgi alaka fazla. Bunlar bizim birlikteliğimizi güçlendiren, moral motivasyonumuzu artıran etkinliklerdir. Malum ülkemizin içinde bulunduğumuz durumun farkındayız. Mehmetçiklerimizin yanındayız. Dualarımız onlarla. Bugün burada keyifli bir güreş seyrediyoruz ama, gözümüz, gönlümüz, kulağımız orada. Askerimize yüce Allah’tan gönülden yardım etmesini diliyoruz. Onlar için dua ediyoruz. Allah onları başarıya kavuştursun. Ülkemiz üzerinde kötü emelleri olanları da Allah yerle bir etsin. Güzel günler bizi bekliyor. Burada oluşan güzel enerjiler inşallah ülkemizin her yerine gidecektir” deyi konuştu.

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy da, Burhaniye Belediyesi’ne ve katılımcılara teşekkür etti.

Edremit’ten gelerek Burhaniye deve güreşlerini görüntüleyen fotoğraf sanatçısı Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Özcan Şimşek, “Deve güreşlerinin yıllık yapılma takvimini takip ediyoruz dernek olarak. Deve güreşlerinde güzel karelerin çıktığına inanıyoruz. Takip ediyoruz ve güzel fotoğraflar çekmeye çalışıyoruz. Hem yöresel kıyafetler, hem develerle birlikte güzel kareler çıkacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Deve sahibi Enisi Isparta da şöyle konuştu; “deve güreşlerini bugün Burhaniye’de gerçekleştiriyoruz. Hava iyi, denk geldi. Gelen misafirlerimiz çok güzel güreşler izliyorlar. Güreşler iyi başladı; bağ da oldu, çatal denilen güreşimiz de oldu. Güreşçi develerimizin keyifleri de güzel. Güzel güreşler nedeniyle insanlarımız mutlu oluyor diye düşünüyoruz.”