23 Nisan’ı böyle kutladılar

Edremitli çocuklar, Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yıl coşkusunu Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamı dolayısıyla meydanlar ile statlar yerine evlerinin balkonlarında, bahçelerinde ve kapı önlerinde zeybek oynayarak kutladı.

0
212
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit’in ilçe merkezine 22 kilometre uzaklıktaki kırsal Avcılar Mahallesinde yaşayan ilkokul öğrencileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını bu yıl okul bahçelerinde değil, evlerinin balkonlarında, bahçelerinde ve kapılarının önlerinde zeybek oymayarak yaptı.

Avcılar mahallesindeki caddeleri, sokakları ve evlerini balon ve bayraklarla süsleyen çocuklar, cami hoparlöründen yayınlanan “Harmandalı” müziği eşliğinde zeybek oynayarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunun yaşadılar.

Avcılar ilkokulu Sınıf Öğretmeni Sibel Çay, AA muhabirine yaptığı açıklamada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağanı olay 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 100. yılında koronavirüs nedeniyle öğrencilerinin evlerinde zeybek oynayarak kutladıklarını söyledi.

Evlerinde olan çocuklarla birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladıklarını belirten Çay, “Harmandalı Zeybeği ile bütün çocuklarımız aynı anda evlerinin balkonlarında, bahçelerinde ve kapılarının önlerinde halk oyunu gösterisi yaptılar. Bu coşkuyu aynı anda, aynı heyecanla yaşadılar. Belki statlarda değildik, meydanlarda değildik ama evlerimizin balkonunda, terasında, kapı önlerinde komşularına bakarak, ailelerinin seyrinde bu gösteriyi gerçekleştirdiler. Onların bu heyecanı bizim gözlerimizde mutluluk oldu. Bu zor günlerde savaş veren sağlıkçılarımızı alkışlarla andık. Onları yürekten kutluyoruz. Geçmişte küçücük imkanlarla kocaman zaferler kazanmış ecdadın torunları olduğumuzu her daim gösteriyoruz. Çocuklarımıza bunu ilmek ilmek işliyoruz. Dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyoruz.” dedi.

Yöresel kıyafetiyle evinin önünde zeybek oynayan Berrin İnce, “Daha önce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı okul bahçelerinde, meydanlarda, statlarda kutluyorduk ama bu yıl koronavirüs nedeniyle evlerimizin önünde, teraslarda, balkonlarda “Harmandalı” oynayarak coşkuyla kutladık. 23 Nisan hepimize kutlu olsun.” diye konuştu.

Eylül Özyurt, “Koronavirüs bayramımızın üstüne gölge olarak düşmedi ve düşemez de. Biz bu bayramı bize armağan etmek için verilmiş bütün canların ecdadının torunuyuz. Her türlü zorluğun altında kalkmayı başaracağız. Yaşasın 23 Nisan.” şeklinde konuştu.

Harmandalı oynayan bir başka öğrenci Muzaffer Onur Güngördü de evde hayatın zor geçtiğini ve bir an önce okulların açılmasını isteyerek; “Bizlerin gülümsemesi, sağlık bakanımızın ve sağlık çalışanlarının o yorgun gözlerini gülümsetir inşallah.” ifadesini kullandı.

Deniz Kutlu ise şöyle konuştu; “Atalarımızın canlarını ortaya koyup armağan ettiği bayramımızın 100. Yıldönümünü koronavirüse inat gülümseyerek kutluyoruz. Daima atamızın izindeyiz.”

Ezgin Barut da Atatürk’ün armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı el ele olmasa da gönül gönüle kutlamak istediklerini söyledi.