3. Edremit Zeytin Hasat Sonu Şenliği

Balıkesir’in Edremit İlçesinde 3. Edremit Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliği başladı. Kortej yürüyüşü ile başlayan şenliklerde sembolik yağlı güreş yapıldı, zeytin ve zeytinyağı ürünleri standı açıldı, zeytin hasat sonunda yapılan Meci geleneği canlandırıldı.

0
1021
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Ticaret Odası önünden başlayarak Menderes Bulvarını aşıp Cumhuriyet Meydanında son bulan kortej yürüyüşüne protokol mensupları ve çiftçiler katıldı. Korteje Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandosu çaldığı marşlarla eşlik etti.

Edremit Kaymakamlığı, belediye başkanlığı, ticaret odası işbirliğiyle bu sene 3.’ncüsü gerçekleştirilen Edremit Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliği etkinliklerine ilgi yoğun oldu. Korteje zeytin çiftçilerinin yanı sıra zeytin taşımacılığında kullanılan develerinde katılması dikkatleri çekti.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka zeytinin başkenti Edremit’ten Zeytin Dalı operasyonuna katılan şehitlerimizi rahmet gazilerimizi ise minnet ile andı.

Kamil Saka “Zeytin, çoğu insan için bardakta yağ veya kahvaltı masasında tabakta bir meze olarak görülür. Ama zeytin bizim için bambaşka bir değerdir. Biz zeytinin altında doğarız. İlk salıncağımız, zeytin dalına urgan ile yapılır. Orada uyuruz. Zeytin bir kültürdür. Zeytin insanın karakterini değiştirecek kadar önemli bir kültürdür. Onun için de zeytin sadece bir meyve değil; dünyada barışın en önemli sembolüdür. Bundan dolayı da ben zeytinin başkentinden tüm dünyaya barış mesajları sunmaya çalışıyorum. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bırakmış olduğu “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesi ile hareket eden bir toplumuz. Bu konuda da her türlü çabayı bundan sonrada göstereceğiz. Bizim barışımıza, dostluğumuza engel olmaya kalkan, bunun içinde bizi korkutup, pusturup evlerimize kapatabileceklerini düşünen üç, beş tane çapulcuya şu Edremit meydanından bir kez daha haykırıyorum. Ne yaparsanız yapın. Ne Misakı Milli Sınırlarımızı bölebileceksiniz. Ne de laik demokratik cumhuriyeti yıkabileceksiniz. Edremit halkı ve Edremit gibi bu ülkenin yurtsever insanları size bu fırsatı vermeyecektir. Ama bunu yaparken biz savaşı bile barış adına yaparak tüm dünyaya barışı, dostluğu sunmaya çalışıyoruz. Bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimize, bugüne kadar bu ülkenin kurulması için canlarını ortaya koyan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ile anıyor; Afrin çarpışmalarında, Zeytin Dalı Operasyonunda yaralanan bütün gazilerimize acil şifalar diliyorum” dedi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’da yaptığı konuşmada “Ülkemiz çok önemli bir süreçten geçmekte, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı devam etmektedir. Bizler ülkemiz için, istikrarımız ve istikbalimiz için bizi mücadele etmekten hiç kimse alıkoyamayacaktır. Türkiye kararlı bir şekilde mücadele edeceğini Afrin’den tüm dünyaya ilan etmiştir. Allah ordumuzu muzaffer eylesin. Mehmetçiğimiz kazasız belasız bir şekilde oradaki görevini tamamlayıp ülkemize geri dönsün. Ben Afrin’deki şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

Sırmalı, Edremit’in 285 bin metrekarelik tarım arazisinin 200 bin metrekaresinde yaklaşık 3 milyon zeytin ağacı bulunduğunu da söyledi.

Daha sonra Edremit Belediye Halk Oyunları ekibi halk oyunları gösterisi yaptı. İki pehlivan bölgede üretilen zeytinyağlarını vücutlarına sürerek sembolik yağlı güreş yaptılar. Açılış konuşmalarının ve törenin ardından 3. Edremit Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliği kapsamında bölgesel zeytin ve zeytinyağı sektörü içinde yer alan firmaların katılımıyla kurulan zeytin fuarı Cumhuriyet Meydanında açıldı. Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka eşleri ile stantları ziyaret ederek katılımcılara belgelerini verdiler.

Şenlik kapsamında daha sonra Faruk Serpil Parkında bulunan asırlık zeytin ağacı yanında sembolik olarak zeytin hasadı yapılıp, her hasat sonunda yapılan ve Meci adı verilen zeytin kahyasının ağaca bağlanmasının ardından o senenin zeytin ağasının işçilere bahşiş vermesiyle bağlanan kişinin ağaçtan çözülmesi canlandırıldı. vatandaşlara pilav keşkek hayrı yapıldı. Tarladan Sofraya Zeytin” Fotoğraf Sergisi açılışından sonra Şükru Tunar Kültür Merkezinde “Ortak Akıl” başlıklı toplantısı gerçekleştirildi.