3 saat arabada mahsur kalan köpek cam kırılarak kurtarıldı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde sahibinin arabada bırakarak gittiği terrier cinsi köpek, 3 saat sonra ölmek üzereyken itfaiye tarafından otomobilin camı kırılarak kurtarıldı. - Edremit Emniyet Müdürlüğünde görevli bir polis memuru baygın vaziyetteki köpeği kucağına alıp, yaklaşık 500 metre mesafedeki veterinere koşarak ulaştırdı.

0
470
KABOTAJ Kurtuluş

Soğanyemez Mahallesi Yılmaz Akpınar Bulvarında uzun zamandır park halindeki Pınar Şahin’e ait 35 AGR 537 plakalı otomobilin içinde köpek olduğunu gören çevredeki esnaflar, durumu polise haber verdi.

Olay yerine gelen polis, gölgede hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu ilçede uzun zaman otomobilin sahibine telefonla ulaşmaya çalıştı, bir sonuç alınamayınca Edremit İtfaiyesi Grup Amirliği Acil Yardım Ekibi çağırıldı.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri vakit geçirmeden otomobilin arka sağ kapısının camını kırarak yaklaşık 3 saat boyunca sıcakta ve havasız kalan Karbon isimli köpeği dışarı çıkardı. Üzerine su dökülen köpeğe itfaiye erleri su içirerek kendine getirmeye çalıştı. Çevreden bir esnaf ta iş yerine götürdüğü köpeği su dolu kovaya koyarak serinletmeye çalıştı.

Daha sonra Edremit Emniyet Müdürlüğünde görevli bir polis memuru baygın vaziyetteki köpeği kucağına alıp koşarak yaklaşık 500 metre mesafedeki veterinere götürdü.

Veteriner Eda Ülkü Çınar, köpeği muayene ettikten sonra ilaç ve oksijen verdi. Bir süre su dolu küvette bekletilen köpeğin nabzını ölçen veteriner Çınar, dolaşımın hızlanması için talihsiz köpeğe masaj yaptı.

Otomobilin camını kırarak köpeği kurtaran itfaiye eri; “Bize polis araçta köpek olduğu ihbarını yaptı. Vatandaş arabasına kilitlemiş köpeği ayrılmış aracın başından. Sıcakta arabanın içerisinde köpek havasız bir şekilde kalıyor. Biz aracın kapısını açtık köpeği çıkardık. Muhtemelen iyi olacak ama bayağı durumu kötüydü.” dedi.

Otomobilin önüne park edildiği işyeri sahibi Nurettin Ayok, “İşyerimizin önüne aracı park etmişler. 3-4 saatten beri hayvanı içinde bırakmışlar. Biz de gördük polise haber verdik. Arkadaşlar sağ olsunlar geldiler çıkarttılar. Hayvanı kendine getirmeye çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Köpeğin araçta uzun süre oksijensiz kaldığını bu edenle solunumuyla ilgili bir sıkıntı yaşadığını belirten veteriner Eda Ülkü Çınar da “40 derce sıcaklıkta arabanın içinde açık olmayan camlar içerisinde ateş daha fazla artar vücutta. Solunumu bozulmuş bundan dolayı hayvan baygınlık geçirmiş oksijensiz bir ortamda. Vatandaşlar yardımcı olmuş, bize getirildi. Oksijen verildi. Şimdi daha iyi ama yaklaşık 4 saat sonra solunum düzene girer, toparlar ve her şey yoluna girer” diye konuştu.

Müdahale edilmeseydi köpeğin havasızlıktan ve sıcaklıktan oksijensiz bir ortamda net bir şekilde ölebileceğine dikkat çeken Çınar, şöyle konuştu;

“Belki de ölmesine ramak kala kurtarıldı. 3 saat kadar kaldığı otomobilin içerisinde 1- 1,5 saat oksijen olsa sonrasında yavaş yavaş azalıyor oksijen. O oksijensiz ortamda o kadar süre dayanamazdı zaten hayvan. Mümkün değil. Şu anda solunum düzene girdi ama biraz daha bunun korkusu, endişesi travması kalır hayvanda.”

Veterinerde köpeği Karbon’a kavuşan ve iyi olduğunu gören Pınar Şahin göz yaşlarını tutamayarak dakikalarca ağladı.