35 yıl önce emekli oldu hala öğretiyor.

Balıkesir'in Edremit ilçesinde yaşayan emekli öğretmen, 35 yıl önce emekli olmasına rağmen hala çok sevdiği öğretmenlikten kopamayarak kadınların okuma yazma öğrenmesi için çaba sarfediyor. Memetlioğlu, “20 yıl öğretmenlik yaptım. Emekli olmama rağmen 35 yıldır hala gönüllü olarak kurslarda öğretmenlik yapıyorum. Kadınların bir şey öğrenmesi için ölünceye kadar onların yanında olacağım. Yeniden dünyaya gelsem yine öğretmen olurdum. Ben kadınlarımızı çok seviyorum. Bu arada da 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü candan kutluyorum. Hepsinin yanaklarına öpücük konduruyorum”

0
714
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşayan 72 yaşındaki emekli öğretmen Nurşen Memetlioğlu, Edremit Müftülüğü’nün kırsal Kızılkeçili Mahallesindeki kuran kursu binasının bir odasında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan kursta okuma yazmayı bilmeyen kadınlara okuma yazma öğretiyor.

1946 yılında Aydın’da doğan Nurşen Memetlioğlu 1964 yılında Nevşehir Kız İlköğretmen okulundan mezun oldu ve 18 yıl memleketi Aydın’da 2 yıl da Kırklareli’de olmak üzere 20 yıl öğretmenlik yaptı. Ardından 1983 yılında emekli olan evli ve iki çocuk annesi Memetlioğlu, bugüne kadar çeşitli sivil toplum kurululuşlarında görev aldıktan sonra son olarak da Edremit Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan kurslarda kadınlara okuma yazma öğretiyor.

Emekli olmasının üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen çok sevdiği eğitimden bir an bile kopmayan Memetlioğlu, okuma yazma kursundan aldığı ücreti de bir öğrenciyi burslu okutuyor ve kursiyerlerinin ihtiyacı çin harcıyor.

-”Yeniden dünyaya gelsem yine öğretmenliği seçerdim”

55 yıllık eğitimci olduğunu dile getiren ve 20 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olduğunu kaydeden Memetlioğlu

yaptığı açıklamada, “1983 yılında öğretmenlere tanınan 20 yılda emekli olma imkanından faydalanarak emekli oldum. Kırklareli’de milli eğitim andacında adı geçen tek öğretmenim ve o sene yılın öğretmeni seçildim. Emekli oldum ama bu kutsal meslekten kopamıyorum. Bana yeniden dünyaya gelsen ve hangi mesleği seçersin deseler yine öğretmenlik, yine öğretmenlik, yine öğretmenlik derim. Bu kutsal meslekte çalışmanın zevkine doyamadım” dedi.

– “Mesleğimden hiç kopmadım”

35 yıl önce emekli olmasında rağmen halen kendisini 55 yıllık öğretmen olarak tanıtan 72 yaşındaki Memetlioğlu, “Emekli olduktan sonra asla mesleğimden kopmadım. Kurumlarımdan, fahri olarak çalışmalarımdan hiç ama hiç eksik kalmadım. Bu güne kadar huzurevinde, çocuk yuvalarında, Türk Anneler Derneği’nde çalıştım. 20 yıl önce buraya geldikten sonra anne olarak çalıştım. Anne olan arkadaşlarımla birlikte okuttuğumuz çocuklar var. yardım ettiğimiz ailelerimiz, hastalarımız var. bayramlarda sevindirdiğimiz çocuklarımız var. zaman zaman geziler tertip ederek burada yaşayan insanların, öğrencilerimin bu coğrafyayı, bu coğrafyanın kültürlerini, tarihini öğrenmelerini, gezip görmelerini ve gezdikleri yerlerde okusunlar, öğrensinler, bilgi sahibi olsunlar diye çabalıyorum” diye konuştu.

-”Ölünceye kadar öğreteceğim”

Memetlioğlu, “Ben öğretmenlikten emekli olalı 35 yıl oldu. Benim kadınlara bilhassa yurdumuzun, ülkemin kadınlarına, okuma yazma bilmeyenlere, el sanatı öğrenmek isteyenlere her konuda kapım açık. Her konuda yardımlarına koşuyorum. Ölünceye kadar da koşmaya devam edeceğim. Ben kadınlarımızı çok seviyorum. Bu arada da 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü candan kutluyorum. Hepsinin yanaklarına öpücük konduruyorum. Öğretmenliğe başlayalı yarım asrı çoktan geçti. Ancak ben bu öğrencilerimle çok çok mutlu bir şekilde çalıştık. Hepsi maşallah çok iyiler. İyi bir yere geldikleri için ben de çok mutluyum. 55 yıllık öğretmen olarak Edremit Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı okuma yazma kursunda öğretmenlik yapıyor olmam ayrıca bir gurur” diye sözlerini tamamladı.

Memetlioğlu’nun okuma yazma öğrettiği kadınlardan Semiha Başbay da ,”Ben okuma yazmayı çok istiyordum. Küçük yaştayken okutmadılar, okuyamadım. 21 senedir Edremit’teyiz. Burada okuma yazma kursu açıldığını duydum. Ben de okumayı çok istiyordum ve eşimden izin aldım bu kursa geldim. Nurşen öğretmenimize çok teşekkür ediyoruz bize okuma yazmayı öğrettiği için. Nurşen öğretmenimiz sayesinde şu anda kendimle gurur duyuyorum. Çok seviniyorum okuma yazma öğrendiğim için” şeklinde konuştu.