4’üncü İda Ultra Maratonu’na Doğru

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirecek ve 4 ayrı parkurda koşulacak yarışa 20 ülkeden bin 100 sporcunun katılacağı açıklandı

0
253
KABOTAJ BAYRAM

Balıkesir’in Edremit Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen “İda Ultra Maratonu” 30 Kasım ve 1 Aralık’ta Kazdağları’nda koşulacak.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek maratonda sporcular 102 kilometrelik “İda Ultra”, 62 kilometrelik “Half Ultra”, 36 kilometrelik “Run Zeus” ve 15 kilometrelik “Kutupayısı Köy Koşusu” adlı dört farklı parkurda mücadele edecek.

Maratona 20 ülkeden bin 100 sporcu katılacak ve sporcular, dünyanın en büyük ikinci oksijen kaynağı olarak nitelendirilen Kazdağları’nın, endemik bitki türleri, Zeus Altarı, tarihi Roma Köprüsü, Şahin Deresi Kanyonu, yüzyıllardır ayakta duran tarihi köyleri, Sutüven Şelalesi, zeytin tarlaları, kaplıcaları ile doğal ve kültürel zenginliklerinin arasındaki parkurda koşacak.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, düzenlediği basın toplantısında, bu yıl dördüncü kez düzenlenecek olan İda Ultra Maraton’unun yalnızca bir koşu yarışı değil, Kazdağları’nı kapsayan bir kültür turu olduğunun altını çizdi.

İda Ultra Maraton’a dördüncü kez ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Arslan, “Endemik bitkileri, Zeus Altarı, tarihi Roma Köprüsü, Şahin Deresi Kanyonu, yüzyıllardır ayakta duran tarihi köyleri, Sutüven Şelalesi, kaplıcaları ile Türkiye’nin sayısız doğal ve kültürel zenginliklerine sahip olan Edremit Körfezi’nde bu yıl 20 farklı ülkeden bin 100 sporcuyu ağırlayacağız. Bölgemizin ve Türkiye’nin dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynayan maratona ev sahipliği yapmaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz. Ülkemizde sayıları her geçen gün artan patika koşuları ve ultra maraton yarışlarının en son örneği olan İda Ultra Maraton¸ bölge turizminin alternatif spor ile bağlantılı kısmının canlanmasında önemli rol oynayacaktır.  Yurt içinden ve yurt dışından birçok misafir ağırlayacağımız etkinliğimiz sayesinde ilçemizdeki oteller yüzde 100 doluluk oranına ulaşmış bulunmaktadır.” dedi.

İda Ultra Maraton’un Edremit bölgesinde dördüncü kez düzenlendiğini hatırlatan organizasyon komite başkanı Polat Dede de yaptığı açıklamada 2 ülkeden bin 100 sporcunun maratona katılacağını bildirdi.

İda Ultra Maraton’un 15- 36- 62 ve 102 kilometrelik 4 ayrı parkurdan oluştuğunu kaydeden Dede şöyle konuştu;

“İda Ultra Maraton yaklaşık 24 saat sürecek aktif bir organizasyon. Dünyanın her tarafından insanlar geliyorlar ve kış ultra maratonu diye geçiyor. Bu sene biraz yağmurumuz olacak ve hakikaten kışın tadını alacaklar. Keyifli bir organizasyon olacak. Bölge turizm açısından yoğun bir dönem geçirecek. Otellerde yer yok şu anda. İnanılmaz bir taleo var. Kaplıca turizminin de canlanmasına da katkısı oluyor. Çünkü sporcular için çok önemli termal. Yarış sonrası girip kendilerini dinlendirebiliyorlar. Yarış bittikten sonra Akçay ve Güre bölgesindeki doluyor. Aktif bir yaşam olacak kış döneminde Edremit’te. Biz İda Ultra Maraton’a çok inanıyoruz. İlerleyen senelerde bu parkurlarda neden 2 bin 2 bin 500 kişiler koşmasın diyoruz.”