5 Aralık Dünya Toprak Günü

0
470
KABOTAJ Kurtuluş

5 Aralık Dünya Toprak Günü her yıl toprağın sağlıklı olmasının önemine dikkat çekmek ve toprak kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini savunmak amacıyla düzenlenir.

 

 

5 Aralık Dünya Toprak Günü her yıl toprağın sağlıklı olmasının önemine dikkat çekmek ve toprak kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini savunmak amacıyla düzenleniyor. Topral Günü ilk kez ne zaman düzenlendi? 2018 yılının teması ne?

2018 Dünya Toprak Günü Teması ne?

Toprak kirliliği, insanlığın gezegende neden olduğu değişimin en somut ve görülebilir örnekleri arasında. 2018 yılının teması olan #StopSoilPollution (T. Toprak Kirliliğine Son Ver) da insanlar arasındaki farkındalığı arttırmayı hedefliyor.

 

Tükettiğimiz gıdaların %95’i topraktan geliyor.

Toprak, 81 milyon vatandaşımız ve geleceğimiz için en değerli varlığımızdır. Toprağın korunması için 7 milyon hektar alanda 258 ovamızı ‘tarımsal sit alanı’ ilan edildi. Koruma altına alınan ova sayısını 2023’e kadar 300’e çıkarmak için çalışmalar devam ediyor.

 

 

Dünyadaki toprakların büyük bir kısmı, aile çiftçiliği için kullanılıyor. Bu oran Kuzey ve Orta Amerika’da %83, Avrupa’da %68, Asya’da %85, Güney Amerika’da %18, Afrika’da %62.

 

 

                                     Topraklarımız tehlikede

Her yılKosta Rika büyüklüğünde toprak (50,000 kilometre kare) kaybediliyor.

Avrupa’da ortalamada saatte 11 hektarlık toprak, büyüyen şehirlerin altında kalıyor

 

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ