5 Yıllık Ayıba Dur Denildi

0
271

Danıştay İdari Dava Daireler  Kurulu,Devlet Madalya ve Nişanları’nda Atatürk kabartmasının yer almasının önünü açtı.Karar 1 oy farkla alındı.

 

 

Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartması , 15 Aralık 2003 günü yönetmelikte yapılan bir değişikle kaldırıldı.

Dönemin  Türk Kamu Sen Genel Başkanı  ve İYİ Parti Miletvekili İsmail Koncuk,yönetmelik değişikliğinin iptali için  Danıştay’a dava açtı.Danıştay 10.Dairesi,27 Nisan 2016’da başvuruyu yerinde buldu ve Atatürk kabartmasının nişanlarda yeniden kullanılmasına hükmetti. Başbakanlık Hukuk Müşavirliği,Danıştay kararına itiraz etti ve temyize taşıdı.

Danıştay İdari Dava Daireler  Kurulu 10 Ekim 2018 günü,10.Daire’nin  kararını yerinde buldu,nişanlarda Atatürk kabartmasının kullanılmasını öngördü.

KARARIN YAZIMI GECİKTİ

Kararin alınmasına rağmen,gerekçeli karar uzun sure yazılmadı ve taraflara tebliğ edilmedi.Bu gecikme “Atatürk’ün kabartmasının kullanılması yönünde oy kullanan  bir üyenin oyunu değiştirmesi için baskı yapıldığı” yorumlarına yol açtı.Ve sonunda karar kaleme alındı.Danıştay İdari Dava Daireler  Kurulu’nda alınan kararda şöyle denildi;

”Uluslararası dostluğun gelişmesinin sağlanması amacıyla ülkelerin devlet başkanlarına,Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına verilen Devlet Nişanları’nda,Anayasa’nın sözüne  ve ruhuna uygun olarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk kabartmasının  kaldırılması yönünde yapılan yönetmelik değişikliğinin, haklı makul,somut ve kabul edilebilir bir nedene dayandırılmaktadır.

Bu durumda,Devlet Nişanı’nda yer alan ‘Atatürk kabartması’nın kaldırılması anlamını taşıyan düzenlemenin   Anayasal hükümler karşısında eksik düzenleme  niteliğinde olması nedeniyle hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.”

KAYNAK : SÖZCÜ GAZETESİ-08.01.2019

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ