55.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’u Edremit’te

122.6 kilometrelik Çanakkale- Edremit etabını Quıck Step Takımı’ndan Fabıo Jakobsen kazandı.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki Beyaz Mayoyu Balıkesir - Bursa Etabında da Feritcan Şamlı Taşıyacak

0
529
KABOTAJ Kurtuluş

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 122.6 kilometrelik Çanakkale-Edremit etabını Quick Step Takımı’ndan Fabio Jakobsen 2 saat 50 dakika 12 saniye ile kazandı. Genel Ferdi Klasmanda birinciliğini koruyan Sam Bennett yarın koşulacak 194.3 kilometrelik Balıkesir – Bursa etabında Turkuaz Mayoyu giyecek.

Türk bayrakları ile tezahüratlar yapan sporseverler bisikletçilere büyük moral kaynağı oldu. Güneşli ancak soğuk havada cereyan eden TUR 11.39’da 117 sporcu ile resmi startını aldı.

Günün ilk atak yapan sporcusu Ahmet Örken oldu.  Türk Milli Takımı’ndan koşan Ahmet’e daha sonra beş sporcu daha katıldı. Ve ilk kaçış grubu oluştu. BBH – Burgos Bh Takımı’ndan Victor Langellotti, EUS-Euskadi Basque Country- Murias Takımı’ndan Urkol Berrade Fernandez, NSK-Neri Sottoli Selle Italia Ktm Takımı’ndan Umberto Marengo, SVB- Sport Vlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder, Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı’da ilk prim kapısına doğru pedal basmaya başladı. Fark bu esnada önce 3 dakika 10 saniyeye çıktıysa da daha sonra 2 dakika sularına indi.

20.9’uncu kilometrede etabın ilk prim kapısı geçildi. Altılı grup içinde iyi yer tutan Ahmet Örken ve Feritcan Şamlı ilk iki sırayı alırken, üçüncülüğü bu Mayoyu Tur’un başından beri kovalayıp ortak olmaya çalışan SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder üçüncülüğü elde etti. Bu sonuca göre Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı yarın koşulacak Balıkesir- Bursa etabında da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki Beyaz Mayoyu taşımaya hak kazandı. Prim kapısından sonra Ana Grup (Peloton) ile kaçış gurubu arasındaki yeni zaman farkı 2 dakika 25 saniye olarak verildi. Grup ikinci prim olan Sprint kapısına doğru pedal basmaya başladı.

TUR’un bugüne kadar olan bölümünde büyük bir özveri ve canla-başla çalışan Karayolları, sabahın ilk Işık’larından itibaren asfaltta bisikletçilerin etkilenmemesi için en küçük taş parçalarını gerek elleriyle, gerekse iş makinalarıyla tertemiz yaparak sporcuların rahat pedal çevirmelerini sağladı.

TUR’un başından bu yana sporcu ve kafilelerin güvenli bir yarış yapabilmeleri adına başta Jandarma, polis ve diğer kolluk kuvvetleri de en küçük bir taşkınlık çıkmaması için büyük çaba gösterdiler.

50 yıl önce Marmara, sonra da Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun parkuru arasında yer alan Marmara Bölgesi’nin ünlü Kazdağları bu kez 55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yeniden ev sahipliği yaptı. Yine o kıvrımlı ve keskin virajlı, iniş- çıkışlarla dolu yol TUR’da bulunan eski sporcuları seneler öncesine götürdü.

Etabın 42.8’inci kilometresinde gerçekleşen Salcano sponsorluğundaki sprint primini SVB- Sport Vlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder kazandı. İkinci sırayı NSK-Neri Sottoli Selle Italia Ktm Takım’dan Umberto Marengo, üçüncülüğü BBH- Burgos Bh Takımı’ndan Vİctor Langelotti elde etti.

Etabın bir saat içinde kat ettikleri mesafe saatte 42.5 kilometre olarak verildi. Düz fakat rüzgarlı parkur için bu hız gerçekten mükemmeldi. Türk Milli Takımı’ndan Ahmet’in Örken gruptan düşünce 5 sporcunun, ana grupla zaman farkı biraz daha eridi. Yeni süre 1 dakika 45 saniye olarak anons edildi.

Finişe 45.8 kilometre Turkish Airlines sponsorluğunda gerçekleşen tırmanış primini NSK-Neri Sottoli Selle Italia Ktm Takımı’ndan  Umberto Marengo kazandı. İkinciliği SVB- Sport Vlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder, üçüncülüğü ise BBH-Burgos Bh Takımı’ndan Victor Langelotti elde etti. Son 22 kilometrede durum şu idi. Önde 5 sporcu, arkalarında Peloton ( Ana Grup). Zamandaki 1 dakika 19 saniye.

Etabın sonlarına yaklaşılırken, Altınoluk, Güre, Çamlıbel, Akçay ve Zeytinli’de halkın büyük ilgisi vardı. Sporcular alkış yağmuru altında finişe doğru geldiler.

Finişe 10 kilometre kala kaçış grubu ile ana grup birleşti. Şimdi yeni hedef finiş ve etabı kimin kazanacağına çevrilmişti.

Finişin neredeyse başına kadar grup toplu geldi. Sam Bennett yine grubun içinde idi. Ancak bu kez çizgiyi Quick Step Takımı’ndan Fabio Jakobsen etabı kazanmayı başardı. Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett  ikinci, Dimension Data Takımı’ndan Mark Cavendish üçüncü oldu. Dereceye giren sporculara ödüllerini protokol üyeleri verdi.

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yarın 194.3 kilometrelik Balıkesir – Bursa etabı ile devam edilecek.