55 yıldır turizme hizmet veriyor

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde 1963 yılında satın aldığı pamuk tarlasına ağaçlar dikip Kızılay çadırlarını koyarak bir turizm işletmesine çeviren beden eğitimi öğretmeni olan Tahir Altın, Turizm Bakanlığı’ndan da Türkiye’deki 99 numaralı turizm belgesini alarak yurt içi ve yurt dışına hizmet vermeye başladı.

0
552
KABOTAJ EDR_15TEMMUZ

Burhaniye ilçesinin Ören sahilinde bulunan bir pamuk tarlasını satın alan beden eğitimi öğretmeni Tahir Altın’ın kendi elleriyle ağaçlar dikerek bir turizm işletmesine dönüştürdüğü tesis 55 yıldır turizme hizmet ediyor.

Beden eğitimi öğretmeni olan Tahir Altın, öğrencisi Mimar Yalçın Kaya bu tasarımda birlikte yaşadıkları kampçılık deneyimlerini projeye aktararak 1963 yılında bu tesisi kurmuş.

35 bin metrekarelik tesis alanı bütünüyle ağaçlandırılarak motel, bungalov ve çadır alanlarında 300 yatak kapasitesi ile turizme hizmet etmeye başlamış.

Ayrıca, Altın Kamp, Türkiye’de ilk olarak 1977 yılında güneş enerji sistemlerini kullan tesis olma özelliğini de taşıyor.

Turizm Bakanlığı tarafından 1963 yılında 99 numaralı turizm işletmesi olarak belgelendirilen tesis, Türkiye’nin deniz kıyısında kurulu olan ilk kamping motel tesisi unvanına sahip.

Eşi Tahir Altın’ın 2009 yılında mide kanserinden yaşamını yitirmesinden sonra tesisin işletmesini iki kızı ile birlikte yürüten 88 yaşındaki Melahat Altın yaptığı açıklamada, kampın kuruluş hikayesini şu sözlerle anlattı;

“İlk defa biz körfeze Akçay’a gelmiştik eşim beden eğitimi öğretmeniydi. O zamanlarda beden eğitimi öğretmenlerinin yaz aylarında izci kampı yapma görevleri vardı. Ören’e geziye geldik. Burayı çok beğendik ertesi sene o dönemin Burhaniye Kaymakamı ‘ille buraya gelin. Ben size bir yer vereceğim dedi’ bize.  O yaz da buraya geldik. Burada izci kampı yaparken eşim Tahir Altın, şu anda kampın bulunduğu bu alana yürüdü ve burası pamuk tarlasıymış. Sahibi pamuk suluyormuş, onunla görüşüp konuşmuş. Sonra gelip bana ‘Melahat ben bir arsa aldım. Bir pamuk tarlasını aldım artık orada kamp yapacağım’ dedi. O zaman burada yol yok, elektrik yok, su yok. Eşim Turizm Bakanlığı’ndan kredi alarak turizm belgeli bu tesisi kurdu.”

Balıkesir’in Burhaniye ilçesi Ören sahilinde annesi ve kız kardeşi ile çadır kamp alanı ve park otel işleten Filiz Altın işletmenin babası Tahir ve annesi Melahat Altın tarafından 1963 yılında kurulduğunu söyledi.

Babasının 1950’li yıllarda öğretmen olarak geldiği Ören’in doğasına hayran kalarak bir pamuk tarlası satın aldığını ifade eden Altın, “Babam kendi elleriyle diktiği ağaçları burada yetiştirerek böyle bir cennet yaratarak burayı bir kamp alanı haline getirmiş. Daha sonra babam Kızılay çadırları kiralayarak bu kampı başlatmış. Yerli turistlerin yanı sıra kamp alanı olarak açmasından kısa bir süre sonra Avrupalı turistler buraya gelmeye başladı. Truva ve Bergama’da ki antik kentlerin bulunduğu bölgelerin arasında kültürel bir yol üzerinde olmamız kampımızın bilhassa Avrupalı turistler tarafından sık sık ziyaret edilmesine neden oldu ve 80’li yıllarda çok yoğunduk. 1990’lı yılların sonuna kadar da sürekli yüzde 90 yabancı turist geldi” dedi.

Yakın zamanda Türkiye’nin yabancı turistler açısından yeniden akıma uğrayacağını kaydeden Altın, “Sanıyorum yabancı kampingci turist yeniden Türkiye’ye akacak. Bize gelen turist uçak turisti değil kendi arabasıyla dolaşan turist. Ayrıca çok iyi sayıda yerli turist konaklatıyoruz bu tesiste. Kamping turizmi Türkiye’de gittikçe gelişiyor. Burada çeşitli alternatif konaklama sunuyoruz. Bu tip tesislere turist kendi çadırıyla veya karavanıyla gelir, tatilini yapar veya tesislerin hazır çadırlarında kalabilir” diye konuştu.

Yeşil bir tesis olduklarını ve betonsuz turizm yaptıklarını da vurgulayan Altın şunları söyledi;

“Babamın pamuk tarlasından diktiği ağaçlarla kamp alanına dönüştürdüğü bu tesis bu bölgenin en eski tesisi denebilir. 1963 yılında babam Tahir ve annem Melahat Altın tarafından kuruldu. Bu süreç içinde Avrupa’da isim yaptığı gibi buradaki az sayıda yapıların yeşil ile çok iyi bir şekilde birbirine uyum sağlaması ve 1960’lı yılların güzel bir örneği olması sebebiyle Kocaeli Üniversitesinin başvurusuyla Altın Kamp, modern mimarlık, tasarım ve şehir plancılığı ürünlerini belgelemek ve koruma görevini yürüten uluslararası Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighborhoods of the Modern Movement (DOCOMOMO Teşkilatı tarafından da mimari eser olarak listelendi.”

Tesisin üçüncü kuşak varisi olan 32 yaşındaki Atilla Altın da dedesi tarafından kurulan tesisi Tahir Altın’ın anısını yaşatmak adına işleteceğini dile getirerek, “Ben burada doğdum, büyüdüm. Eskiden çok Avrupalı turistin geldiğini gördüm. Şimdi ise tesise yerli turist geliyor. Tabi ki anneannemin, dedemin, annemin hayalini devam ettirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.