6 asırdır mezarlıkta ”Hıdırellez geleneğini” yaşatıyorlar

- Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Tahtacı Türkmenleri, altı asırdır sürdürdükleri Hıdırellez geleneği kapsamında Kazdağları eteklerindeki Tahtakuşlar Mezarlığı'nda bir araya geliyor - Bu yıl da yağışlı havaya rağmen en güzel giysileriyle kabristanı ziyaret eden Türkmenler, odun ateşinde kahveler pişirdi, evlerinden getirdikleri yemekleri birbirlerine ikram etti.

0
1140
KABOTAJ Kurtuluş

 

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Tahtacı Türkmenleri, altı asırdır sürdürdükleri Hıdırellez geleneği kapsamında Kazdağları eteklerindeki Tahtakuşlar Mezarlığı’nda bir araya geliyor.

Türkmenler, gelenek çerçevesinde, halk ozanı Ali Ekber Çiçek ‘in kabrinin bulunduğu Tahtakuşlar Mezarlığı’nı temizleyip güllerle donattı.

Bir gün önce kurban kestikten sonra 7 mayıs günü en güzel giysileriyle kabristana gelen Türkmenler, burada dua etti.

Yanlarında getirdikleri yemekleri yiyen Tahtacı Türkmenleri, odun ateşinde pişirdikleri kahve ile çerez ve şekerleri birbirlerine ikram etti.

Tahtakuşlar mezarlığındaki gelenek Tahtacı Türkmenleri’nin yanı sıra çevrede yaşayan vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi görüyor.

Halk ozanı Ali Ekber Çiçek’in eşi Can Çiçek yaptığı açıklamada bu geleneğin bin 400’lü yıllardan beri günümüze kadar Tahtacı Türkmenleri tarafından yaşatıldığını söyledi.

Hıdrellezin 6 mayısta dünyanın ve Türkiye’nin her yerinde kutlandığını belirten Çiçek, “Mayıs ayının 7. günü yakınlarını kaybetmiş, ölüm uykusuna dalanlar için bizler sizleri unutmadık ayın yedisini sizlere ayrdık, bu gün sizlerle beraberiz demek için Hıdrellezi yapıyoruz. Bin 400’lü yıllardan beri bu Türkmen geleneği aynı şekilde devam ediyor” dedi.

Çiçek, mezarlıktaki anmada neler yapıldığını şu sözlerle anlattı;

“Onları, çevreyi rahatsız etmeden aramızda olmayan, kalplerimizde gönüllerimizde yaşattığımız kaybettiklerimizi yaşatmak, dostlarımızı bir araya getirmek etnik kökeni ne olursa olsun, düşüncesi ne olursa olsun. Ali Ekber’in şöyle bir sözü vardır; ‘yeryüzü yaratıldı insanların oturması için çirkinleştirmesi için değil. Yeryüzünde yaşayanlar kardeştir. Eğer bunun farkında olsalardı bugün dünya bu durumda olmayacaktı’. Bu anmanın amacı da insanları bir şekilde buraya toplamak. Buraya gelenler omularımızın da destekleriyle evinde yaptığı yiyecekleri buraya getirerek paylaşıyorlar. Bu geleneği yarının gençleri de görsğnler ve bunu devam ettirsinler diye her yıl bu tarihte mezarlıkta Hıdrellezi kutuluyoruz.”

Mezarlıktaki Hıdrellez kutlamalarına katılan Medine Topaloğlu, “Burada geleneksel olarak ölülerimizin başında hayır yapıyoruz. Kaç seneden beri yapıldığını bilmiyorum ama böyle geldik böyle gidiyoruz. Hayrın en sonunda da Uzun dede yatırını ziyaret ediyoruz. Mum yakıp, dua edip günü tamamlıyoruz” diye komuştu.

Mezarlıktaki Hıdrellez geleneğinde yemeklerini yediklerini ve ölülerini ziyaret ettiklerini ifade eden Esma Adışen de mezarlıkta pişirdikleri çay ve kahveleri ile çerezleri mezarlığa gelenlere dağıttıklarını bildirdi.