8 saatte kurtarıldı bakın ne yaptı?

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinden Edremit ilçesine uzanan kurtarma operasyonunda hafif ticari aracın ön kısmında mahsur kalan ve yaklaşık 8 saatlik bir uğraşının ardından bulunduğu yerden çıkarılan yavru kedi, bu kez de başka aracın altına kaçarak şanzıman kısmına sıkıştı. Kedi yavrusu kısa bir müdahalenin ardından ikinci araçtan da kurtarılarak doğal ortama salındı.

0
401
KABOTAJ Kurtuluş

Sabahın erken saatlerinde Burhaniye’de yaşayan çevre mühendisi Barış Karalar’ı telefonla arayan komşuları kamyonetinin içinden kedi sesi geldiğini söyledi.

Bunun üzerine aracının kaputunu açan ancak kediyi bulamayan Karalar, itfaiyeden yardım istedi.

Olay yerine gelen itfaiyecilerde kedi yavrusunu tüm araştırmalarına rağmen bir türlü bulamadı. Yankılı bir şekilde derinden gelen kedinin kamyonetin göğüs kısının altına girebilmiş olacağı düşünülerek bir tamircinin aracın parçalarını sökmesi gerektiği belirtildi.

Barış Karalar da hafif ticari aracını çekici yardımı ile 15 kilometre uzaklıktaki Edremit ilçesine getirdi.

Tamir atölyesinde arabanın tamponu ve motor aksamın üst kısımları ve lastikler söküldü. Ancak afacan kediye ulaşılamadı. Kamyonetin göğüs kısmının sökülerek oraya da bakılması amacıyla bir oto elektrikçisinin gelebilmesi için Edremit Kaymakamlığından izin alındı. İlçeye yaklaşık 30 kilometre mesafedeki kırsal Altınoluk Mahallesinde ikamet eden oto elektrikçi çağrıldı.

Araç sahibi, tamirci ve oto elektrikçisi telefondan yavru kedi sesi çalınarak, kedinin yerini tespit etmeye çalıştı. Elektrikçide aracın birkaç yerini söktü. Tam aracın göğüs kısmı sökülmeye çalışılırken, kedinin motor kaputunun üst kısmında koruma keçesinin altında olduğu fark edildi. Bezle tutularak bulunduğu yerden çıkarılan kedi, bir anda kaçarak bu seferde gazeteci Emrah Elmas’ın aracına girdi.

Gazetecinin aracına girerek saklandığı yer görülen kedi, kısa bir çalışmanın ardından bulunduğu yerden çıkarıldı. Sağlık durumu iyi olan kedi doğal ortamına bırakıldı.

Barış Karalar, gazetecilere yaptığı açıklamada; “Sabah komşular bana ‘arabada kedi bırakmışsınız, ölür’ diye mesaj yoluyla ulaştılar. Evden aşağı indim arabayı araştırdım bir kaç dakika sonra yavru sesi gelmeye başladı. İlk başta kendim araştırdım bulmaya uğraştım bir şey yapamıyoruz, göremiyoruz kediyi. İtfaiyeyi çağırdık, geldiler. Onlar da sesi duyuyor ama herhangi bir yerde görünüyor kedi.” dedi.

Edremit sanayisindeki tamircisini aradığını ifade eden Karalar, sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen tamircinin dükkanı açarak kediyi bulmaya çalıştıklarını ancak bulamayınca ustayla birlikte arabayı sökmelerine rağmen bir türlü bulamadıklarını söyledi.

Tamirci Fatihan Aykut da kedinin bulunması için araca yaptığı işlemleri şöyle anlattı;

“Aracın ön tamponunu söktük. Panellerini söktük. Sileceklerin olduğu kısımları söktük ama bulamadık. Muhtemelen göğsün içinde kaloriferin kazan kısmı var onun içine girmiş. Elektrikçi arkadaşımızı aradık onunla birlikte aracın göğsünü sökeceğiz.”