A. Edip Uğur’dan bayram kutlaması

0
711
KABOTAJ BAYRAM

Tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz Türk milleti, hiçbir zaman, hiçbir esarete boyun eğmemiş, istiklaline ve istikbaline kastı olan her türlü düşmanla mücadele etmiştir.

1. Dünya Savaşı sonrasında yorgun Anadolu toprakları cebren ve hile ile alçak bir işgale uğramış, aziz vatanımız düşman elinde harap ve bitap düşmüştü. Bu zor zamanlarda “Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek yeniden ayağa kalkan Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlattığı Kurtuluş Savaşı’nda şanlı bir zafer kazanarak vatan topraklarını hain düşmandan temizlemiştir. Türk milleti, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurarak başlattığı yeni devlet sistemini 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimizin ilanıyla taçlandırmış, böylece gücünü ulusal egemenlikten alan Türkiye Cumhuriyeti resmen kurulmuştur.

Hakimiyetin kayıtsız şartsız millette olduğu, halkın özgür iradesinin teminatı olan, ilk günkü heyecan ve coşkuyla bugün 94. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizi korumak ve gelecek nesillere ulaştırmak hepimizin en önemli görevidir. Bu görev uğrunda mücadele etmiş, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, şanlı milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.