Abdurrahman Delen, Ayasofya tartışmalarına dizeleri ile katıldı.

Şair ve ses sanatçısı Abdurrahman Delen, Ayasofya’nın ibadete açılmasına yazdığı şiir ile destek verdi.

0
172
Şair ve ses sanatçısı Abdurrahman Delen, Ayasofya’nın ibadete açılmasına yazdığı şiir ile destek verdi. 15 Temmuz Marşı'nın söz yazarı şair ve ses sanatçısı Abdurrahman Delen, Ayasofya'nın ibadete açılmasına destek vermek ve düzensiz göçmenlerin çocuklarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla iki ayrı şiir kaleme aldı.
KABOTAJ BAYRAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Afrin için marş” çağrısı sonrası yazdığı “Türkiyem İçin” marşına klip hazırlayan ve 15 Temmuz Marşı’nın söz yazarı şair ve ses sanatçısı Abdurrahman Delen, Ayasofya’nın ibadete açılmasına destek vermek ve düzensiz göçmenlerin çocuklarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla iki ayrı şiir kaleme aldı.

Yaz tatili için Balıkesir’de bulunan Şair ve ses sanatçısı Delen’in Ayasofya ve düzensiz göçmen çocuklar ile ilgili yazdığı şiirler sosyal medyada büyük beğeni alarak binlerce kez tıklandı.

Son zamanlarda gündemde olan Ayasofya tartışması ve Kuzey Ege’de yaşanan mülteci dramına dikkatleri çekmek isteyen Delen, gazetecilere yaptığı açıklamada; Türkiye’deki bir caminin ibadete açılmasına kimsenin karışamayacağını söyledi.

 Ayasofya’nın ibadete açılması konusundaki tasarrufun Türkiye Cumhuriyeti’nde olduğunu ifade eden Delen; “Bizim siyasiler çok güzel başlıklar atıyor o konuda çok mutluyuz. Kendi ülkemdeki Ayasofya ya da herhangi bir yer başkasını ilgilendirir mi ilgilendirmez. Burası benim ülkem. Buradaki toprağımdaki, toprağımızdaki bir camimizi biz açamayız mı? Neden bu kadar insanlar tepki gösteriyor onu da anlamış değilim.” dedi.

Ayasofya ile ilgili dizeler kaleme adlığını aktaran Delen; “Özellikle bunda biraz Yunanistan’a dokunacağım. Çünkü en çok tepkiyi onlar gösteriyor. Kendi ülkemdeki camiyi bıraksınlar. Ben bir siyasetçi değilim ama bir halk insanı olarak tepkimi göstermek zorundayım. Kimse bizim camilerimize, kimse bizim ibadethanelerimize dokunamaz.” diye konuştu.

Ege’de yaşanan düzensiz göçmen dramına da kayıtsız kalamadığını da kaydeden Delen şöyle konuştu;

“Son dönemde yaşanan göçmenler ile ilgili birtakım sıkıntılar yaşıyoruz. Bunları birçoğumuz biliyor. Ama bu son bir ay içerisinde 2 bine yakın göçmenin kurtarıldığını; bunların içinde çocukların olduğunu özellikle bizim Sahil Güvenlik’imizin bu konuda müdahale ettiğini ve kurtardığını hepimiz biliyoruz. Biz kendilerine teşekkür ediyoruz. Ama maalesef Avrupa ülkelerinin bu konuda çok duyarsız olduğunu bu çocukların bir kısmının denizde boğulduğunu, yolarda öldüğünü bilmekteyiz. İnşallah bu işlere çözüm bulunur.

Neticede körfezde bu tür olayların yaşanması bizim ülkemiz açısında sıkıntılı durumlar. Biz kapılarımızı açıyoruz ama Avrupa ülkelerinin bu konuda çok zayıf kaldığını hepimiz şahit olduk ve gördük.

Bende bir halk ozanı olarak bir şair olarak duyarsız kalamazdım. Göçmenler ile ilgili de yazdığım, kaleme aldığım bir şiirim var. Bu şiirde de yaşanan dramı dile getirmek istedim.”

Özellikle denizde boğulan çocukların yolda ölen çocukların içini sızlattığını dile getiren Delen; “Bunların olmaması lazım. Bizim de evlatlarımız var. Bizim de çocuklarımız var. Evet biz ülke olarak sahip çıkıyoruz ama buna bütün dünyanın duyarlı olması gerekiyor. Bu şiirimi de tüm mülteci çocuklarına, tüm mültecilere armağan etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Ayasofya ile ilgili kaleme aldığım dizelerde şu şekilde;

“Kim veriyor sana gazı, söyle bana Yunanistan. Dedelerin tanır bizi, gömdük göllere Yunanistan. Akıllı ol haddini aşma, Ayasofya’ya hele hiç bulaşma Ayağımıza da hiç bulaşma, olma bela Yunanistan. Kes sesini fazla ötme, bizi kimselere benzetme

Kendini bize ezdirtme, çıkma yollara Yunanistan.”

Delen’ın düzensiz göçmen dramına dikkat çekmek amacıyla yazdığı şiirinde de şu sözler yer alıyor;

“Derman yoktur dizlerde, mülteci çocukları. Boğulur denizlerde, mülteci çocukları. Doğduğun yerden uzak, üstünde yırtık kazak

Yollar doludur tuzak, mülteci çocukları. Füzeler ile vurulur, yürümekten yorulur

Avrupa’dan kovulur, mülteci çocukları”