Adramytteion arkeolojik kazıları başladı

Burhaniye Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile 6 yıldır Ören’de devam eden antik kent kazı çalışmaları başladı. Çalışma planı hakkında bilgi veren Kuzey Ege Arkeoloji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. H. Murat Özgen; “Koruma Amaçlı İmar Planı onay aşamasına geldi”

0
924
KABOTAJ KABOTAJ

2012 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi başta olmak üzere farklı üniversitelerin ilgili branşlarının da katılımıyla, Balıkesir’in Burhaniye ilçesi Ören Mahallesi’nde yer alan Adramytteion Antik Kenti ve etki alanı 2017 yılı kazı çalışmaları başladı.

Koruma Amaçlı İmar Planının onay aşamasına geldiğini belirten Kuzey Ege Arkeoloji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özgen; “Koruma Amaçlı İmar Planı onay aşamasına geldi. Yalnızca arkeolojik potansiyelin kazı ve yüzey araştırmalarıyla başta Ören olmak üzere Burhaniye ve çevresindeki antik yerleşim, modern doku birlikteliğinden kaynaklanan sorunlara, farklı akademik branşların işbirliğinde çözüm üretip, kültürel değerlerin uygun kullanımında fayda sağlayan projeler bütünü olarak sürdürülmekte. Kazı ve yüzey araştırmalarının yanı sıra, bunlarla bütünleşik halde sürdürülmekte olan çalışmaların akademik bileşenleri 2016 yılında kurulan “Kuzey Ege Arkeoloji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi” altında toplanmış bulunmakta. Merkez bünyesinde devam eden çalışmalar arasında, Ören’in, antik yerleşim, modern doku bütünlüğündeki sit koşullarında yakın geçmişten bu yana ihtiyaçlar karşısında kalınan yetersizliklerden kaynaklanan eksiklikler nedeniyle süregelen sorunlarına, kültürel değerlerin korunarak yerel faydada Ören’i yükselten bir örnek model olarak ön plana çıkaracağı bir vizyonda çağdaş çözümler getiren ve kullanımlar sunan “Koruma Amaçlı İmar Planı” da bulunmakta” dedi.

Kazı alanları çevre düzenlemesinin onay sürecinde olduğu bildirildi.

Adramytteion Koruma Amaçlı İmar Planı yürütücüsü ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. M. Rıfat Akbulut da “Adramytteion Kazı ve Onarım Çalışmalarına paralel ve kazıları destekler nitelikte Ören’de gerçekleştirilen bir dizi çalışma ve proje arasında Ören meydan ve yaya gezinti yolunun yörenin arkeolojik karakterine uygun olarak arkeoloji temalı bir yeşil alan olarak “Arkeopark” şeklinde düzenlenmesi yönünde 2016 yılında başlatılmış bulunan uygulama projelerinin 2017 yılında tamamlanarak belediyeye tesliminin hedeflendiğini belirtti. Türkiye’de ve dünyada henüz az sayıda örneği olan “Arkeopark” düzenlemesinin Ören ve Burhaniye’nin Türkiye’de tekrar ilgi odağı haline gelmesi yönünde de önemli bir adım olacak” diye konuştu.

Akbulut uygulama projesinin farklı disiplinlerden geniş bir ekip tarafından hazırlandığını da sözlerine ekledi.