Ağaçların Uykusu!

0
329
KABOTAJ Kurtuluş

Ağaçlar üzerinde yapılan bir çalışma sırasında, Huş ağaçlarını izlemek için lazer kullanan araştırmacılar, uykuya benzer fiziksel değişiklikleri ortaya çıkardı. Bu sebepten dolayı, orman patikasında gece doğa yürüyüşü yapmaya çıkarsanız ses çıkartmayın! Çünkü ağaçlar uyuyor!

Ağaçların, küçük bitkilerde olduğu gibi gündüz/gece döngüsüne sahip olup olmadıklarını araştıran bilim insanları bu ilgi çekici sonuca ulaşmışlar.

İki huş ağacını lazer işaretleme sistemi kullanarak yaptıkları deneyde, gece uykusuzluğunun göstergesi olan fiziksel değişikliklerini kaydetmişler; huş ağacı dallarının uçları, gecenin sonuna doğru 4 santim kadar aşağıya sarkma göstermiş.

Araştırmacılar, “Değişimler çok büyük değil, yaklaşık 5 metre yüksekliğinde ağaçlar için yalnızca 10 cm’ye kadar, ancak bu sistematik ve ölçüm cihazlarımızda bunu doğrular nitelikte.”

Araştırmacılar, bırakma/kendini salma etkisinin, ağacın iç su basıncında yani turgor basıncı olarak bilinen basınçta bir azalmanın neden olduğuna inanıyor. Güneş ışığı olmadığı için geceleri fotosentez gerçekleşmediğinden, ağaçlar güneşe karşı açılı olacak dalları gevşeterek büyük olasılıkla enerji tasarrufu sağlar.

KAYNAK : http://www.cevrebilinci.com/agaclar-da-uyuyor/?fbclid=IwAR1KrzkHodMOnlMLXMaVhJi6s1QJBGFDU76zyN2pGsMojzS9DGj1PMK_5Wk

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ