Akbaş Kahramanı Şehit Hamdi Bey Edremit’te anıldı

-Kurtuluş Savaşı Kahramanı ve Kuvayimilliye’nin önemli isimlerinden Edremit Kaymakamı Köprülü Hamdi Bey şehit edilişinin 99. yıl dönümünde Edremit ilçesinde adının verildiği meydanda anıldı. -Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, - “Mili mücadele döneminde Edremit'te iki yıla yakın görev yapan ve tarihe Akbaş kahramanı olarak geçen Köprülü Hamdi Bey’i tarih unutmayacak.”

0
471
KABOTAJ Kurtuluş

Mili mücadele döneminde Balıkesir’in Edremit ilçesinde iki yıla yakın görev yapan, Trakya yakasında Gelibolu yakınlarındaki Fransızlara ait Akbaş Cephaneliğini basarak buradaki mühimmat ve cephanenin Anadolu yakasına Kuvayımilliye güçlerine taşınmasını sağlayarak tarihe Akbaş kahramanı olarak geçen Köprülü Hamdi Bey’in şehit edilişinin 99. yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Törende Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral, Osman Aytaç, Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu.

Başkan Kamil Saka, yaptığı konuşmada “Kuvayımilliye’nin öncüsü ve milli mücadelemizin önemli kahramanlarından Edremit Kaymakamı Köprülü Şehit Hamdi Bey’i şehit edilişinin 99. Yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyoruz. Mili mücadele döneminde Edremit’te iki yıla yakın görev yapan, Trakya yakasında Gelibolu yakınlarındaki Fransızlara ait Akbaş cephaneliğini basarak buradaki mühimmat ve cephanenin Anadolu yakasına Kuvayımilliye güçlerine taşınmasını sağlayarak tarihe Akbaş kahramanı olarak geçen milli mücadelenin önemli isimlerinden Şehit Hamdi Bey’i tarih unutmayacaktır” dedi.

Yüce önder Atatürk’ün Nutuk’ta da “Akbaş Kahramanı” olarak anılan Kaymakam Şehit Hamdi Bey’in, cesareti, çalışkanlığı ve üstün hizmet anlayışı ile tanınmış, vatan borcunu canıyla ödemiş bir kahramanım olduğunu hatırlatan Saka, “İlçemiz tarihinde çok önemli bir yeri olan Edremit Kaymakamı Köprülülü Şehit Hamdi Bey, bizim için çok önemli bir kahramandır. Kaymakamımız Şehit Hamdi Bey’i rahmet ve minnetle andığımız bugünde, ulusumuzun bağımsızlığı için canlarını ortaya koyan başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Kuvayımilliye kahramanlarına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Saka sözlerini; “Kuvayimilliyenin onurunun ve aziz Atatürk’ümüzün hatırasının emaneti olan Edremitimiz’in sevdamız, sevincimiz, hasretimiz, vazgeçilmezimizin olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Bu topraklarda doğsa da doğmasa da ülkemizin dört bir yanından Edremit aşkıyla buralara koşan, bu topraklara koşan, bu topraklara sevdalanan suyunu içip, havasını koklayan 7^den 77’ye tüm Edremitli hemşehrilerime de selam ve saygılarımı sunuyorum” diye tamamladı.

Öğrenciler tarafından şiirler okunmasının ardından Şehit Hamdi Bey anıtına çiçeklerin sunulması ile tören sona erdi.