Akdeniz’de Enerji Fırsatçılığı

0
312

Akdeniz’de söz sahibi olması gereken sayılı ülkelerden birisi konumundaki Türkiye, arama tarama faaliyetlerini yürütürken binbir türlü farklı zorluk ve engel ile karşılaşmaktadır ancak bölge daha şimdiden binlerce kilometre uzaklıktaki devletlerin kurduğu üslerle dolup taşmaktadır…

Bölgede üs kuran çok sayıda devlet yer alırken bunların arasında, ABD, İsrail, İngiltere, İtalya, Fransa ve hatta binlerce kilometre ötedeki Güney Kore bile yer almaktadır. Türkiye’nin kendi koridoru içerisinde yaptığı çalışmalar tartışma konusu olurken bu ülkelerin burada yürüttüğü faaliyet legal olarak kabul edilmektedir.

Bu ülkelerin ortak bir özelliği ise mülteciler meselesidir. Çoğu Avrupa ülkesinin mülteciler konusunda gözünü yumduğu Akdeniz, enerji söz konusu olunca açgözlülük ve hırs olarak ön plana çıkmaktadır.

Akdeniz’de hakları olmayan alanlarda ekonomik ve siyasi hakimiyet kurmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Mülteci konusunda titreyenler konu rant olduğunda aslan kesiliyorlar.” diyerek açıklamalarda bulunuldu.

KAYNAK  : https://www.enerjigazetesi.ist/akdenizde-enerji-firsatciligi/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+Güncel+Haber+Bülteni%29

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ