Akhisar’ın Yıldızları Ödül aldı Hedef Dünya Ligi

0
182
Akhisar Ticaret Borsası tarafından gelensel olarak düzenlenen ödül töreninde Borsa’ya en fazla işlem yapan firma temsilcilerine plaket verildi. Zeytini ile ünlüAkhisar, Türkiye’nin 190 milyon ağaç sayısını 290 milyona çıkarmak için yeni bir proje hazırladı.
Manisa Valisi Ahmet Deniz, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya ile belediye başkanları, Oda ve Borsa başkanları ile üyelerin katıldığı törende konuşan Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, yeni hedeflerini açıkladı.vZeytin denince akla Akhisar’ın gelmesinin tesadüf olmadığına dikkat çeken Alhat, başarılarının sırrının Akhisar’daki ortak aile olma duygusu olduğunu söyledi. Alhat “Akhisar, zeytinin olduğu kadar bolluğun, adaletin, sağlığın, gururun da başkentidir” dedi.

SORUNLARI TEK TEK AŞTIK
Ödül törenine denk gelen 15 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü de kutlayan Alhat, zeytinde en yüksek kaliteye ulaştıklarını, bu yolda ilerlerken tüm sorunları da tek tek aştıklarını belirtti. Amaçlarının zeytin ve zeytinyağı tüketimi artırmak olduğunu söyleyen Alhat “Bunun için ilk olarak sofralık zeytinde tuz oranını düşürdük.

Marketlerdeki yüksek raf fiyatlarını vatandaşın ulaşabileceği fiyata dönüştürdük. 0.2 asit oranı ile zeytinyağının en kalitelisini üreterek, zeytindeki başarımızı zeytinyağımızla taçlandırdık” dedi.

“KDV’DE İNDİRİMLE TÜRKİYE KAZANIR”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin desteğiyle sofralık zeytinde primi hayata geçirdiklerini hatırlatan Alhat, üreticinin elini güçlendirmek, üretim ve tüketimi artırmak için yeni bir hedefleri daha oldunu söyledi.

Bu yolda en önemli noktanın perakende satış fiyatında KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi olduğunu belirten Alhat şöyle devam etti:
“Bu indirim zeytin tüketimini yükseltecektir. Böylece vatandaş sağlıklı bir ürüne daha kolay ulaşacak, sektör şahlanacaktır. KDV’deki yüzde 7’lik indirim sadece üreticinin ve tüketicinin kazancı değil Türkiye’nin kazancı olacak. Kayıt dışı ekonominin de önüne geçilerek, Türkiye’nin uluslararası rekabette de büyük bir yol almasını sağlayacak”

“15 YIL SONRASINI PLANLIYORUZ”
Ekonomisi ile Türkiye’deki 30 ili geride bırakan Akhisar’ın, Türkiye’nin zeytin geleceğine 15 yıllık bir projeksiyonla baktığını ifade eden Alhat, “Türkiye’nin 15 yıl önce 90 milyon zeytini varken, seferberlikle bu 190 milyona çıktı. Şimdi yeni bir seferberlik zamanı. Bozuk orman alanlarına zeytin dikimiyle bu sayıyıyı 290 milyona çıkarabiliriz.

Bu konuda Akhisar’ın pilot bölge olması için bakanlığımıza başvurduk” dedi. Akhisar Organize Sanayi Bölgesi’nin genişlemesi için de ayrıca bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Alhat, Kırkağaç’ta gıda organize ihtisas sanayi bölgesi kurulması için de girişimde bulunduklarını belirtti. Alhat tüm bu hedeflerin hayata geçmesiyle Akhisar’ın Dünya Ligi’nde adını en üst sıralara yazdıracağını söyledi.

ÖDÜL ALANLAR

Gecede Borsa’ya en fazla işlem hacmi yaptıran firmalara da ödülleri verildi. İİlk üç sırayı Keskinoğlu, Hikmet Gıda ve Alhatoğlu Zeytinyağ alırken diğer ödül alan firmalar şöyle:
Güngör Zeytincilik, Ünlü Tarım, Karabulut Pamuk, Toprak Zeytin Zeytinyağı, Öztürk Sarrafiye, Zer Salça Konserve, Çelenlioğlu Gıda, Erdem Zeytinyağı,
Mustafa Yemen Zeytincilik, Kurtuluş Yağ, Metin Eser Zeytincilik, Nesa Erbek Zeytincilik, Meridyen Gıda, Yıldırım Gıda, Tosun Gıda,Gintaş Tarım, Öncü Zeytincilik, Gizem Yağ, Belenlioğlu Zeytincilik, Sunma Zeytincilik ve Hasan Hüseyin Tahtalı.
BÜLENT ÖZGEN-HABER  MERKEZİ