Altınkum sahili 20. kez uçurtmalarla renklendi

Edremit Belediyesince 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında organize edilen geleneksel 20. Uçurtma Şenliğine binlerce kişi katıldı.

0
657
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Altınkum sahilinde uçurtma şenliği düzenlendi. Edremit Belediyesi tarafından bin 500 kişiye ücretsiz uçurtmanın dağıtıldığı şenlikte gökyüzü rengarenk oldu.

Belediyenin dağıtımının yanı sıra kendilerinin de uçurtmalarını yanında getirdiği yaklaşık 3 bin kişi rengarenk uçurtmalarını havalandırdı.

Çocukların yanı sıra büyüklerin de büyük bir keyifle uçurduğu uçurtmaların kimi gökyüzünün en yüksek noktasına çıkarken kimilerinin uçurtmaları ise ağaç dallarına takılıp yere çakıldı.

Havanın da uçurtma uçurmaya müsait olduğu Edremit Altınkum sahilinde çocuklara yönelik çeşitli yarışmalarda düzenlendi. Dereceye girenlere Edremit Belediyesi çeşitli ödüller verdi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka yaptığı açıklamada, “Burası adeta bayram yeri gibi. Çocuklar özgürce uçurtmalarını uçuruyorlar. Bu özgürce uçuşlarını ülkeyi de özgür bir ortama getirerek önümüzdeki süreci Türkiye’nin demokrasi yolundaki özgürlüklerine kavuşturacaklarına inanıyorum. Özgürlüğün güzelliğini hep birlikte beraberce yaşıyoruz” dedi.

Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tunçer, “Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz 23 nisan çocuk şenliğinde beraberiz. Her yıl bu tarihte çocuklarımıza bir uçurtma şenliği düzenliyoruz. Edremit’teki bütün çocukları bir araya getirerek onların bayramın gerçek havasını yaşamalarını sağlıyoruz. Bugün de Edremit’teki bütün çocuklar burada. Onları gözlemliyoruz ve onların neşelerine ortak oluyoruz. Yüce önderin çocuklara bayramı niçin armağan ettiğini anlatabilecek en iyi metod çocuklarla beraber olmak, onları meydanlara çıkarmak, aileleriyle birlikte özgürce uçurtmalarını uçurmalarını sağlamak” diye konuştu.

Uçurtma şenliğine katılan Suzan Konuşkaner, uçurtma uçurmanın.çok eğlenceli olduğunu söyledi.

Kendisinin doğduğundan beri bu uçurtma enliğinin olduğunu belirten Naz İkizer, “Çok eğlenceli. Devam etmesini isteriz tabiki. Hava da çok güzel. Ancak insanlar biraz karşısındakine sert çıkışabiliyor. Uçurtma uçururken birbirine dolaşınca baya zor olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Murat Koyun, şenliğin çocuklar için çok büyük bir etkinlik olduğunu ve çok eğlendiklerini bildirdi.

Sahilde plaj sandalyesine oturarak uçurtma uçurmanın keyfini çıkaran Volkan Aktaş da, “Çok keyifli bir etkinlik. 23 nisan gibi çocukların bayramı olan bir zamanda bu tip etkinliklerin mutlaka olması gerekir. Uçurtma artık çocukların bildiği hatırladığı şeyler olmaktan çıktı. Bilgisayar, tablet başından uzaklaştırmak için bu tip alanlara etkinliklere ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.