Annesini öldüren babasının soyadını kullanmayacak

0
380
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, boşandığı eşi tarafından öldürülen Esra Gövem’in 6 yaşındaki kızı Efsa Derin Yavaşer’in velayetini alan Ferdağ Gövem tarafından torununun nüfusundan babasının soyadının silinmesi ile kişisel ilişki tesisinin iptali için açılan dava sonuçlandı.

Edremit 1’imci Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmaya anneanne Ferdağ Gövem ve Nüfus Müdürlüğü temsilcisi Halil Özen katıldı.  Dava sonunda mahkeme heyeti kişisel ilişkinin kesilmesi favasını ret ederken, Efsa Derin Yavaşer’in soyadının “Gövem” olarak tashihi ve nüfusa bu şekilde tescilini kararlaştırdı.

Davacı Gövem mahkeme sonucu gazetecilere yaptığı açılamda; “Bugün iki ayrı davamız vardı. Biri çocuğumuzun cezaevine gitmemesi, kişisel ilişkinin kesilmesi diğeri de soyadı değişikliğiyle ilgili. Kişisel ilişkinin kesilmesi davamız ret edildi. Olabilir kabul ettik. Soyisim davamızda çok şükür, bize ağır gelen o Yavaşer ismi silindi, Gövem olarak kabul edildi. Bu bizim için çok iyi oldu. Gerçekten çok sevindim. O isim bana çok ağır geliyordu. Normalde hukuki işlemlerde de çok zorlanıyorduk. Ayrıca bir örnek teşkil etmesi açısında bu dava benim için gurur duyucu bir durum. En azından kızımın soy ismi olduk artık. Örnek olsun, emsal olsun. Çok sevindirici bizim için.” dedi.

Davanın temyiz yolunun açık olduğunu belirten Gövem, karşı taraf karara itiraz edebileceğini söyledi.

-Olay

Edremit ilçesinde 29 Mayıs 2016’da gerçekleşen olayda, Tolga Yavaşer, çocuğunu alıp gezdirmek amacıyla yaklaşık 7 ay önce boşandığı 24 yaşındaki Esra Gövem’in Camivasat Mahallesi’ndeki evine gitmişti. Yavaşer, evin önünde çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Gövem’i bıçakla yaralayıp kaçmıştı. Esra Gövem, çığlık sesini duyunca evden çıkıp yanına gelen ağabeyi Gökhan Gövem tarafından araçla Edremit Devlet Hastanesine götürülmüş ancak burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmamıştı. Daha sonra yakalanarak tutuklanan Tolga Yavaşer, yargılandığı davada müebbet hapse mahkum edilmişti.