Antandros Antik Kentinde kazılara ara verildi

Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Kazdağları'nın eteklerinde milattan önce 10. yüzyılda kurulduğu düşünülen, bazı kaynaklara göre tarihi milattan önce 2 bin yılına uzanan Antandros Antik Kenti'nde, bu yıl saha çalışmalarına ara verilerek kazılarda ortaya çıkan tarihi eserlerin tasnif ve restorasyon çalışmalarına ağırlık verildi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat; “Bu sene daha önce kazı çalışmalarında ele geçen ve konservasyonları yapılmamış olan bazı eserlerimiz vardı onların konservasyonlarını tamamlayıp Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi'ne teslim etmek hedeflerimiz arasında yer almakta.”

0
140

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Edremit Belediyesinin desteğiyle kente 32 kilometre mesafede yer alan Altınoluk Mahallesindeki antik kentte yürütülen kazıların 20. döneminde ekip, yeterince ödenek olmamasından ötürü saha çalışmalarına ara verdi.

Kazılarda geçtiğimiz yıllarda Antandros Antik Kenti’nde ortaya çıkan eserler restore edilerek bilgisayar ortamına aktarılarak kayıt altına alınıyor.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, yaptığı açıklamada, Antandros’ta dokümantasyon ve konservasyon çalışmalarının yapıldığını bildirdi.

Kazı başkanı Polat “Antandros kazıları 2001 yılından beri devam etmekte ve yaklaşık 20 yılımızı geride bırakmamız nedeniyle hem dokümantasyon çalışmaları yapmak hem de geçen yıl kazı evimizi taşımaktan dolayı düzeni oturtmak adına arazi çalışmalarına bu sene ara verdik.” dedi.

Sahada çalışma olmamasına rağmen kazı evinde çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Polat “Tabi ki çalışmalarımız devam ediyor araziye çıkmasak da. Özellikle daha önceki yıllarda çıkmış olan kapların onarılması, onların dokümantasyonunun tamamlanması ve bunların yayına hazırlanması için 2019 senesi bizim için bir fırsat oldu. Yayın çalışmalarımızı hızlandırdık. Bütün dokümantasyon çalışmalarını tamamlıyoruz. Bunun yanı sıra arazide eksik olan ya da tekrardan kontrol edilmesi gereken mimari çizimler içinde arkadaşlarımız arazide kısmen çalışıyor.” diye konuştu.

Asıl ağırlığı kazı evinde ki çalışmalarına verdiklerini ifade eden Polat şunları aktardı;

“En kısa zamanda da bir yayını piyasaya çıkarmak arzusu içerisindeyiz. Bunun yanı sıra daha önce kazı çalışmalarında ele geçen ve konservasyonları yapılmamış olan bazı eserlerimiz vardı. Onların konservasyonlarını tamamlayıp onları da müzeye teslim etmek hedeflerimiz arasında yer almakta. Dokümantasyon çalışmalarımızı topladığımız takdirde 2020 yılında ki kazılara sıfırdan çok daha güçlü bir şekilde daha enerjik bir şekilde başlamayı hedefliyoruz.”