Antandros’ta endüstriyel alanlar kazılıyor

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi'ndeki Antandros antik kentinde 19. dönem kazıları başladı. -Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Polat, - “Bu sene birisi nekropolis, diğeri de yamaç ev olmak üzere iki alanda çalışıyoruz. Nekropoliste geçen sene ortaya çıkardığımız endüstriyel alanların tabanlarında daha derine inerek erken dönem mezarlarına ulaşmayı planlıyoruz. Bunlardan bir tanesinin Pitos mezarı diğerinin de bir lahit mezar olduğunu değerlendiriyorum

0
502
ÇEVRE GÜNÜ

Balıkesir’in Edremit ilçesinde mozaikleriyle ünlü Antandros Antik Kenti’nde yapılan kazıların 19. dönemi başladı. Kazılar 20 kişilik bilim heyeti ve 18 işçi olmak üzere 38 kişilik bir ekip ile eylül ayı sonuna kadar devam etmesi planlanıyor.

Kazı çalışmaları, Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan başkanlığında Altınoluk Kırsal Mahallesi’nde bulunan Antandros Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ege Üniversitesi tarafından Edremit Belediyesinin desteğiyle yürütülüyor.

Kazı başkanı Doç. Dr. Gürcan Polat AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ki kazıların kazı evinin taşınması nedeniyle gecikmeli olarak başladığını bildirdi.

-Kazılar, endüstriyel alanlarda yoğunlaşacak.

Bu sene 19. Çalışma yılına başladıklarını ifade eden Doç. Dr. Polat, “Bu sene de iki alanda çalışıyoruz yine. Birisi nekropolis, diğeri de yamaç ev olmak üzere. Nekropoliste geçen sene ortaya çıkardığımız şarap atölyesi, cam işliği olarak nitelendirdiğimiz alanlardan oluşan endüstriyel alanlar vardı. Bu sene o alanların tabanlarında daha derine inerek erken dönem mezarlarına ulaşmayı planlıyoruz. Bazılarının uçları görünmeye başladı. Bunlardan bir tanesi Pitos mezarı bir tanesi de büyük ihtimalle bir lahit mezar olduğunu değerlendiriyorum” dedi.

-Yamaç evde anlamadığımız noktalar var.

Yamaç evde de çalışmaların sürdüğünü belirten Doç. Dr. Polat, “Kazılardaki hedefimizi bu sene biraz küçük tuttuk. Çünkü kazılara hem geç başladık hem de kazı evini düzenlememiz gerekiyor. Özellikle yamaç evde henüz tam anlayamadığımız noktalar var. Bunlardan bir tanesi giriş kapısı bir diğeri de doğu bölümünden eve girişi sağlayan bir yol olması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu bulmak için küçük küçük sondajlara başladık. Bunun yanı sıra mozaik çalışmalarımız devam ediyor restorasyon ve konservasyon olmak üzere. Duvarlarımızın harçlarının yenilenmesi aynı şekilde devam ediyor. Yamaç evin batı bölümündeki duvarının derinliğini anlamaya çalıştığımız bir sondaj çalışmamız var. Oradan da basamaklı bir yolun olması gerektiği düşüncesindeyiz. Daha çok bu sene küçük problemlere yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz yamaç evde” diye konuştu.

-İki ciltlik Antandros kitabı hazırlanacak.

Kazıların yanı sıra yayın çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden Doç. Dr. Polat, yamaç evin kitaba dönüştürülmesi ve nekropolün Helenistik dönemine ilişkin bir bandının hazırlıklarının devam ettiğini, tamamlandığında iki cilt olarak Antandros’un kitabının bastırılmasının planlandığını söyledi.

-Yamaç ev özel bir yapı

Antandros Antik Kentindeki Ege denizini bir tepeden gören ve yaklaşık olarak günümüzden bin 700 yıl önce inşa edilen, çeşitli tadilatlarla milattan sonra 7. Yüzyılın başlarına kadar kullanıldığı bilinen yamaç evin özel bir yapı olduğunu gösteren iki unsur bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Polat şöyle konuştu;

“Burada akarsuyun bulunması ve evin içine kadar getirilmiş olması. Bu geç Roma döneminde ciddi bir imtiyaz aslında. İdari yönetim tarafından kişiye özel olarak verilen bir izin ile bu imtiyaz saplanıyor ve dolayısıyla o sayede evine taze su çekebiliyor. Buradaki evin sahibi bu sayede evine taze su çekmiş hem avlusundaki havuza bu su akıyor hem de özel hamamının olması bu evin yine bu evde bir akarsuyun olduğunu bize gösteriyor. Su kaynakları bununla da sınırlı değil, aynı zamanda evin avlusunda bir su kuyusu var. Bu su kuyusu yağmur sularını toplayan ve aynı zamanda da ev sahiplerinin kullanımına kazandıran bir su kuyusu.”

– Kanalizasyon sistemi yer yer 1.80 metrelere ulaşan bir yüksekliğe sahip

Akarsuyun eve getirilmesiyle drenaj sisteminin önem kazandığına dikkat çeken Doç. Dr. Polat sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ev yapılırken drenaj sistemi önceden planlanmış ve hamam, mutfak, tuvalet gibi su giderine ihtiyaç olan bölümler bu kanalizasyon sisteminin üzerine oturtulmuş. Evin yapımına ilişkin plan program önce yapılıyor. Önce alt yapı sistemi oluşturuluyor ondan sonra ev bunun üzerine oturtuluyor. Bu sayede herhangi bir alt yapı sıkıntısı olmaksızın gerçekleşmiş oluyor. Kanalizasyon sistemi de yer yer 1.80 metrelere ulaşan bir yüksekliğe sahip zaman zaman basamaklarla inilen bir düzlem suyun debisini azaltmaya yönelik olarak planlanmış. Böyle bir ciddi planlama ile bu evin burada olduğunu görüyoruz.”

– Antandros Antik Kenti

Mozaikleriyle ünlü, Kaletaşı tepesinin batı yamaçlarında yer alan antik şehirdeki arkeolojik buluntular MÖ 7-8. yüzyıla kadar uzanıyor.

Kazılar sırasında Roma dönemine ait mozaiklerle bezenmiş bir villaya, kanalizasyon ağına, dükkanlara ve pek çok lahde rastlanan antik kentin adının, Troia savaşı sırasında da geçtiği biliniyor.