Antandros’un ören yeri ilam edilmesi için imza kampanyası düzenlendi.

Balıkesir’in Edremit ilçesinin Altınoluk Mahallesinde 2001 yılından beri kazı çalışmaları süren Antandros Antik Kenti’nin bulunduğu alanın kamulaştırılarak ören yeri ilam edilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

0
517
KABOTAJ Kurtuluş

Altınoluk, Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından Edremit Cumhuriyet Meydanında Antandros Antik Kenti’nin kazı çalışmalarının yürütüldüğü arazilerin kamulaştırılarak ören yeri ilan edilmesi için başlatılan imza kampanyasında ilk gün bin 500 imza toplandı.

Altınoluk, Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Zekiye Gülçin Cömert, www.gazetekorfez.net muhabirine yaptığı açıklamada; Antandros Antik Kentinin geçmişinin 3 bin yıl öncesine dayandığını belirterek dünyaca bilinen mitolojisi, arkeolojik buluntuları ve zengin mozaiklerine rağmen hala ören yeri ilan edilemediğini söyledi.

Cömert, “Antandros Antik Kenti henüz ören yeri değil. Çünkü kamulaştırmalar tamamlanmadı. Biz de farkındalık yaratmak ve işlemleri hızlandırmak için imza kampanyası düzenledik. Çünkü özellikle 2 bin metrekare Roma villasının bulunduğu alan vakıflara ait bir arazi. Vakıflar da son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı. O yüzden buranın kamulaştırılmasının daha kolay olduğunu düşünüyoruz. Ama farkındalık yaratmak gerekli. Bu yüzden hem imza topluyoruz hem de buranın tanıtılmasına katkıda bulunuyoruz” dedi.

Kazı alanındaki görevli bekçilerin ücretlerini dernek olarak kendilerinin ödediklerini ve öderken de zorlandıklarını ifade eden Cömert, “Antandros kazılarının bulunduğu arazilerin kamulaştırılmaması nedeniyle hem kazı çalışmaları daha geniş alanda devam edemiyor hem de koruma hizmetleri bakanlık tarafından yapılamıyor. Çıkarılan mozaikler ise yeterince korunamıyor. Turizm açısından ise destinasyon olabilmesi için ziyaretçi yolları, tanıtım levhaları gibi yeterli donanıma sahip değil. Antandros Antik kentinin gelecek kuşaklara taşınabilmesi, korunabilmesi ve kazıların devamı için Antandros ören yeri olmalı” diye konuştu.

Antandros Antik Kentinin bulunduğu alanın kamulaştırılarak ören yeri ilam edilmesi için başlatılan kampanyaya imza atarak destek veren Uğur Bostancıoğlu da şunları söyledi;

“Altınoluk, Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği bugün çok güzel bir işe imza artıyor. Antandros’un ören yeri olması için imza kampanyası düzenlemişler biz de elimizden geldiğince bu kampanyaya destek olmak için buraya gelerek imza attık. Antandros’un bölgemiz için önemi çok büyük. Bilindiği üzere Roma’nın kuruluşu Antandros’tan çıkan Aemeas ve babasıyla beraber birlikte olan bir ekibin başarısı. Yani Roma İmparatorluğunun kuruluşuna kadar giden bir gerçek Antandros. Bölgemiz için çok önemli olan bu yerin yetkililer tarafından da bir an önce bir ören yeri olması için gerekli çalışmalar yapılır ve burası için gerekli izinler çıkar. Bu da bizim yöremiz için çok önemli bir atılım olur”

Cumhuriyet Meydanında başlatılan kampanyanın ilk günüde Antandros Antik Kenti’nin kazı çalışmalarının yürütüldüğü arazilerin kamulaştırılarak ören yeri ilan edilmesi için bin 500 imza toplandı. Kampanya, Altınoluk Mahallesi’ndeki Altınoluk, Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği merkezinin yer aldığı tarihi Abdullah Efendi Konağında sürdürülecek.