Antandros’un ören yeri ilan edilmesi isteniyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 2001 yılından bu yana yaz aylarında kazı çalışmaları yürütülen Antandros Antik Kenti’ne dikkat çekmek amacıyla ilçedeki oda ve dermek yöneticilerinin katıldığı bir teknik gezi düzenlendi.

0
665
KABOTAJ Kurtuluş

Geziye katılan oda ve dernek başkanlarına bilgi veren Tarihi Antandros Şehrini Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Cömert, antik kentin daha hızlı gün yüzüne çıkarılabilmesi için Antadnros kazı alanının ören yeri ilan edilmesi gerektiğini anlattı.

Edremit’in Altınoluk Mahallesi’nde iki ayrı bölgede 18 yıldır yürütülen Antandros Antik Kenti kazılarının daha sağlıklı ve geniş bir alanda yürütülebilmesi amacıyla bölgenin ören yeri ilan edilmesi gerektiği bildirildi.

Antandros Antik Kenti’ne dikkat çekmek amacıyla düzenlenen teknik geziye Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Salon ve Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci’nin yanı sıra ilçedeki turizm derneklerinin başkanlarıyla yöneticileri katıldı.

Tarihi Antandros Şehrini Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Cömert Gazete Körfez muhabirine yaptığı açıklamada, “Teknik geziye katılanlar, Antandros kazı evini, kazı alanlarını gezip gördüler. Ayrıca bölgedeki turizm derneklerinin başkanları yanımızdaydılar. Yüksek okulumuzdan akademisyenler geldi. Bu buluşma çok önemliydi bizim için” dedi.

Antandros’un geleceğini sadece kazı ekibi, belediye ve dernek olarak değil de kentin ileri gelenleriyle konuşmanın daha önemli olduğunu ifade eden Cömert, “Birlikte çözüm aramak istiyoruz. Bugün araziyi gördüler, kazı alanını tanıdılar, sorunları birlikte tespit ettik. Bundan sonra devamında da çözüm önerilerini birlikte tartışacağız. Acil yapılması gereken kamulaştırma sorunu var. Çünkü kamulaştırma olmadan burası ören yeri ilan edilemiyor. Öncelikle o çok önemli bizim için. Ören yeri ilan edildiği zaman burası Kültür Bakanlığı’na ait bir kazı alanı olacak. Ziyaret daha kolay olacak. Bölgenin turizmine daha büyük katkısı olacak. Bu önemli kültür mirasını ortaya çıkartmak için kazılar daha geniş bölgeye yayılacak. İkinci aşamada müze sorunu. Bir müze yapılmasını istiyoruz. Ama bu müze yaşayan bir müze olacak. Çünkü bizler de destek olacağız. Burada çocuklarımızla, gençlerimizle birlikte sürekli eğitimler düzenlenecek. Bunun için hedeflerimizi koyduk ortaya. Birlikte çözüm bulacağımıza da inanıyorum” diye konuştu.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka da “Antandros’u yerel ve ulusal çapta bugüne kadar fazla tanıtamamışız. Ama bundan sonra tanıtmak mecburiyetindeyiz. Çünkü Antandros’un Antik kentinin açılışı dış turizmi ciddi bir şekilde bölgemizde etkin hale getirecektir. Onun için ben oldukça önem veriyorum. Bir an önce kazı alanının daha fazla ve daha çabuk ortaya çıkması için çalışmalarımız devam ediyor. Kazı alanı yakınlarında bir yerde de müze kurulması için çalışıyoruz. Burada yer konusunda sıkıntı olur ise Şahindere mevkisinde farklı alternatif bir alan da temin edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kazı alanlarını ve kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserlerin bakım ve onarımlarının yapıldığı kazı evini gezen oda ve dernek başkanlarının Antandros antik kenti kazı alanlarının ören yeri ilan edilebilmesi için önümüzdeki günlerde heyet halinde Ankara’ya giderek Kültür ve Turizm bakanlığı ile ilgili kurumlarla görüşmeler yapacağı bildirildi.