Antik kent kazılarına destek

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Kyzikos, Antandros ve Daskylein Antik Kentleri Kazı başkanlıkları arasında kazılara destek verilmesi amacıyla ortak hizmet protokolü imzalandı. Balıkesir’in Türkiye’de en çok tescilli yapıya sahip 5. İl olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Belediyemiz imkânları olduğu sürece bu kültürel mirasları en iyi şekilde dünyaya tanıtacağız” dedi.

0
945
KABOTAJ Kurtuluş

Başkan Uğur: “Balıkesir en fazla tescilli yapıya sahip 5. İl”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Kyzikos, Antandros ve Daskylein Antik Kentleri Kazı başkanlıkları arasında kazılara destek verilmesi amacıyla ortak hizmet protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediyesi Karesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen protokol törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Edremit Antandros Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, Bandırma Daskyleion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kaan İren, Erdek Kyzikos Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Nurettin Koçhan ve kazı heyetinde bulunan öğretim üyeleri katıldı.

 “BALIKESİR EN FAZLA TESCİLLİ YAPIYA SAHİP 5. İL”

Protokol imza töreni öncesi konuşan Başkan Uğur, Balıkesir sınırları içerisinde 2 adet milli park alanı, 4 adet tabiat parkı, 75 adet doğal, 222 adet arkeolojik, 11 adet kentsel, 6 adet çakışan sit alanı ve 3124 adet taşınmaz kültür varlığı bulunduğunu söyledi. Balıkesir’in 81 il arasında en fazla tescilli yapıya sahip 5. İl olduğunu belirten Başkan Uğur şöyle konuştu:

Ayvalık ilçemiz; bulundurmuş olduğu tarihi, kültürel ve doğal öğeler göz önüne alınarak UNESCO tarafından Ayvalık Endüstriyel Peyzajı” adı altında 2017 yılında Geçici Dünya Miras Listesine kabul edilmiştir. İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığımız Tarihi Kültürel Miras Şube Müdürlüğünün; Tarihi Kentler Birliği ile yürüttüğü çalışmalar sonrasında Mayıs ayında birlik meclisinde alınan üyelik kararımızın İçişleri Bakanlığınca da onaylanması sonucu belediyemiz Tarihi Kentler Birliği’nin üyesi olmuştur. İlimizde 13 ilçede 27 farklı bölgede yaklaşık 1000 hektara denk gelen alanda koruma amaçlı imar planı yapım çalışmalarına başlanmıştır. Karesi ilçesinde Kazım Özalp Sokağındaki tescilli yapıların restorasyon projeleri ve sokağın sağlıklaştırılması için proje çalışmalarına başlanmıştır”.

BALIKESİR’DE 3 İLÇEDE ARKEOLOJİK KAZI YAPILIYOR

Balıkesir’de Kültür ve Turizm bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen 3 adet arkeolojik kazı olduğunu ifade eden Başkan Uğur, “Bunlardan biri; Edremit ilçesinde bulunan tarihçesi milattan önce 2. bine kadar giden mozaikleri ile ünlü Antandros antik kentidir. Troya Kralı’nın oğlu,Roma İmparatorluğu’nun kurucuları Remus ve Romulus kardeşlerin dedesi olan Aeneas savaşı kaybettiklerinde bir koloni ile buraya yerleşip güçlendikten sonra yaptıkları gemilerle yeni bir kent kurmak üzere buradan denize açılmış,  Orta İtalya’ya yerleşerek Roma şehrini kurmuştur. Bir diğeri; Bandırma İlçesine 40 km mesafede Manyas Gölü kıyısında kurulan Pers İmparatorluğu’nun en batı valilik merkezi olan Daskyleion’dur. Kuş Cenneti ve Daskyleion doğal ve tarihi çevre kavramında ele alınan bütünleşmiş iki olgudur. Tüm antik yazarlar bu iki olgunun güzelliğinden bahsetmektedir. Bir başka kazı alanımız ise; Erdek ilçesinde bulunan ve görkemli bir antik kent olan Kyzikos’tur. İstanbul’a en yakın büyük antik kent olması nedeni ile antik dönemlerde İstanbul’u ele geçirmek isteyenlerin ilk hedefi haline gelmiştir. Dönemin Avrupalı seyyahları tarafından Dünyanın 8. Harikası olarak adlandırılan Kyzikos’ta bulunan Hadrian Tapınağı’nda 2 metre çapında 2,5 metre boyunda Roma Dönemine ait en büyük sütun başlığı bulunmuştur” diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak her kazı çalışması için 50’şer bin liralık maddi destek sağlayacaklarını açıklayan başkan Uğur ardından kazı heyeteleri başkanları da söz alarak çalışmaları hakkında bilgiler verdiler. Konuşmalar ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Edremit Antandros Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, Bandırma Daskyleion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kaan İren ve Erdek Kyzikos Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Nurettin Koçhan arasında protokol imzalandı.