Arap yatırımcılar Edremit’i beğendi

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nun davetiyle gelen 9 ülkeden 30 yatırımcı Edremit ilçesinde de incelemelerde bulundu. Afrika ülkelerinden gelen yatırımcılar Balıkesir bölgesinde gıda, hayvancılık, deniz ürünleri, termal ve yaz turizmle ilgili yatırımlar yapmayı planlıyor.

0
767
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir 9 ülkeden 30 yatırımcıyı ağırlıyor

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Libya, Suriye, Yemen, Fas ve Moritanya’dan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlunun davetiyle gelen Arap yatırımcılar, Edremit ilçesinde termal ve zeytin sektöründe incelemelerde bulundular.

Konuk yatırımcılara yönelik olarak, Edremit Belediyesine ait Altınoluk Mahallesi’ndeki Akçam otelde öğle yemeği ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantının ardından heyet Güre Mahallesi’nde bir termal devre mülk ve zeytinyağı işleme tesisini gezdi. Yatırımcı heyete Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, ilçe belediye başkanı Kamil Saka ve Edremit Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Salon ile yetkililer ev sahipliği yaptı. Kaymakam Sırmalı ve belediye başkanı Saka, konuklarına ilçenin ekonomik, kültürel ve turistik yapısı hakkında bilgiler vererek, Edremit’e yatırım yapmayı istemelerinden dolayı mutululuk duyduklarını ifade ettiler.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yavuz Subaşı gazetecilere yaptığı açıklamada büyükşehir belediye başkanı Zekai Kafaoğlu’nun davetlisi olarak Balıkesir’e gelen Afrika ülkelerinden yatırımcıların geldiğini bildirdi.

Subaşı, “Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Libya, Suriye, Yemen, Fas ve Moritanya’dan işadamı misafirlerimiz var ilimizde. İş adamlarından bölgemizde yatırım yapmak istemeleri yönünde bir talep gelince davet ederek ilimizde ağırlıyoruz. Organize sanayi bölgesini Sayın valimiz ve belediye başkanımızla beraber gezdirdik. Termal tesislerle ve zeytinyağı üretimiyle ilgili yerleri görmek için Edremit ilçemize getirdik konuklarımızı. Biz bu ziyarette kendilerine ilimizde bir tane havaalanı olduğunu, bir tanesinin de önümüzdeki sene hizmete gireceğini anlattık. İthalat ihracatla ilgili olarak Türkiye’nin ilk 5 limanı arasında yer alan Bandırma Limanı’ndan istifade edebilecekleri bilgisini aktardık. Kırmızı et üretim tesislerini gezdirdik. Yatırımcıların gıda ile ilgili talepleri var. hayvancılıkları, deniz ürünleri, termal ve yaz turizmle ilgili talepleri var” dedi.