Arıların Ölümüne Sebep Olan Beş Tarım İlacı Avrupa’da Yasaklandı…

0
362
KABOTAJ Kurtuluş

Fransa, Arıların ölümüne sebep olan beş pestisit yasaklayan ilk ülke oldu.
Son zamanlarda Batı Fransa’da birkaç düzine insanın hastalanmasının ardından, yaygın olarak kullanılan beş pestisitte kalıcı bir yasak getirildi. Araştırmacıların hepsinin de bu beş pestisitin arıların ölümüne sebep olduğunu bildirmesinden sonra, azalan arı popülasyonunu koruma konusunda radikal bir adım attı.

Beş sözde neonikotinoidi yasaklama hareketi, arıcılar ve çevreciler tarafından sevinçle karşılandı, ancak tahıl ve şeker pancarı üreticileri mahsullerinin diğer zararlı böceklere karşı korumada savunmasız bırakabileceği konusunda otoriteleri uyardı. Kalıcı yasağı yürürlüğe koyan Fransa, 19 Aralık’ta başlayan mahsul ekim sezonunda üç neonikotinoidin (clothianidin, imidacloprid ve thiamethoxam) kullanılmasını yasaklayan Avrupa Birliği’nden daha ileri bir yasak kararı almış oldu.

Fransa, Avrupa Birliğinin yasakladığı bu üç pestisitle birlikte tiakloprid ve asetamiprid ilaçlarını da yasakladı. Sadece açık havada değil seralarda ve kapalı alanlarda da bu tarım ilaçlarının kullanımı yasaklandı.

1990’ların ortalarında kullanıma sunulan sentetik neonikotinoidler, nikotinin kimyasal yapısına bağlanır ve merkezi sinir sistemi sistemine saldırır. Daha eski ve daha zararlı pestisitleri değiştirmeye niyetli olanlar, şu anda meyve ağaçları, pancarlar ve üzüm bağları gibi çiçekli bitkileri tedavi etmek için en yaygın kullanılanlardır. Ancak bilimsel çalışmalar, neonikotinoidlerin arıların sperm sayısını azalttığını ve hafızalarını ve hedef arama becerilerini karıştırdıklarını göstermiştir. Yeni araştırmalar, arıların böcek öldürücülere karşı, nikotin için sigara içenler gibi tehlikeli bir bağımlılık geliştirebileceklerini bile öne sürüyor.

Bazı tarım kooperatifleri bu yasaklara karşı çıkıyorlar ve neonikotinoidlerin arı düşüşünden sorumlu olduğuna dair yeterli kanıt olmadığını söylüyorlar. Fransa’nın en büyük tarım birliği olan FNSEA, çiftçilerin “dramatik bir teknik çıkmaz” ile karşı karşıya kaldığını söyledi ve alternatiflerinin olmadığı ya da yetersiz olduğu sektörlerde muafiyet çağrısında bulundu. Yasağın, “Avrupalı ve Avrupalı olmayan üreticilerle yapılan haksız rekabeti daha da arttıracağı” uyarısında bılundu.

Fransa’da bulunan ANSES Halk Sağlığı Ajansı tarafından yayınlanan bir raporda, Fransa’da kullanılan neonikotinoidlerin çoğunluğuna “yeterince etkili ve operasyonel” alternatifler verildiği ve yasağın daha da ileri gitmesi gerektiği belirtildi.

Saint-Aloué’de bir arı yetiştiricisi olan Fabien Van Hoecke “her yerde böcek ilacı var” dedi. Fabien Van Hoecke, arılarının yüzde 86’sını kışın kaybettiğini söyledi. Yasak “iyi bir şey ama bizi kurtarmayacak” diyen çiftçi çünkü bu ilaçlar piyasadan geri çekildikleri anda “başka ilaçların piyasaya sürüleceğini” ögördüğünü söyledi.

KAYNAK : https://ekolojidunyasi.com/arilarin-olumune-sebep-olan-bes-tarim-ilaci-avrupada-yasaklandi/?fbclid=IwAR2ksVrqHIAZT4z6_gTZQY7d_qaMh6vhn9Xdrv71E41-wV_22TK592y5wa4

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ