Arslan: “İstanbul’un fethinin arkasında Kazdağı köknarı var.”

Balıkesir’in Edremit ilçesi belediye başkanı Selman Hasan Arslan, İstanbul’un fethinin 567. Yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Fetih sırasında karadan yürütülen gemilerin ve kızaklar Kazdağları Köknarı ile yapılmış. Bu ağaçları ve Kazdağları’nı korumak çok önemli.” dedi

0
211
KABOTAJ Kurtuluş

567 yıl önce İstanbul’un Fethinde Kazdağı Köknarının ve onu işleyen bölgedeki Tahtacı Türkmenlerinin önemine de dikkat çeken Arslan, “İstanbul’da karadan yürütülen gemilerde ve özellikle Haliç’e inmelerini sağlayacak kızaklarda özel bir ağaç aranmıştır. Suya dayanıklı, sağlam ve işlemesi kolay olduğu için bölgemizin Köknarı seçilmiştir. Dünyada bir çağın açılıp, bir çağın kapanmasında Kazdağı Köknarının özel bir yeri vardır. 7 tepeli şehrin fethinde, Kazdağları çok büyük öneme sahiptir. diye konuştu.

Bölgedeki Tahtacı Türkmenlerinin o zamanlarda, Fatih Sultan Mehmet tarafından, Toroslardan Kazdağları’na getirtildiğine ifade eden Arslan, şöyle konuştu;

 “Tahtacı Türkmenleri, İstanbul’un fethi için Kazdağları’ndan ağaç temin etmiştir. Kazdağları’nda 32 endemik bitki türünden biri olan Kazdağı köknarını ve Kazdağları’nı korumak tarihsel bir görev.”

İstanbul’un Fethinin 567. Yıldönümünü de kutlayan Arslan,  Fatih’in İstanbul ile birlikte gönülleri de fethettiğini hatırlatarak Fetih sonrası gösterilen hoşgörü, adalet ve eşitlik ilkelerinin Edremit’te yönetim anlayışlarının da dayanağı olduğunu sözlerine ekledi.