Atatürk’ün Ayvalık’a gelişi

Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 84. Yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi ve Ayvalıklılar, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gösterdi.

0
861
KABOTAJ Kurtuluş

AYVALIK’IN BAYRAMI, CUMHURİYET MEYDANINDA KUTLANDI

Törene Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Garnizyon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel daire amirleri, sivil ve siyasi toplum örgütlerinin temsilcileri, bir çok vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Meydanında Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı tarafından çelenk sunumu yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından demokratik kitle örgütü temsilcileri ve vatandaşlar, ellerindeki çiçekleri Atatürk’ün anıtına bıraktı.

GENÇER ‘’ ATATÜRK ÇOK ÖNEMLİ BİR ASKER, DEVLET ADAMI VE BÜYÜK ÖĞRETMENDİ’’

84 yıl önce Ulu Önder Atatürk’ün ilçeye gelişinin Ayvalık’ı şereflendirdiğini ve katılım gösteren herkes teşekkür ederek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise, “ Öyle bir lidere sahibiz ki onunla sonsuza denk gurur duyacağız. Bu ülkeyi kuran ve karanlıklardan çıkardan bir lider o. Hayatı savaş çadırlarında, mücadele ile geçmiş, hayatı önder olmakla geçti. Hayatını Türk Milletine ve bu ülkede yaşayanlara ve çağdaşlığa giden yolda adamış bir lider. Bütün dünya onu kabul etmiş ve kendi ülkesinde örnek almış. O yüzden 35 ülkede izi var. Dünya’ya ışık saçmış lider 1934 yılında 13 Nisan’da Altınova’ya ve Ayvalık’a gelmiş. O zamanki Altınova’nın adı Ayazmand. Bakmış ki her taraf memba topraklar var. Buranın adı Altınova olsun demiş. Daha sonra Ayvalık’a gelmiş ve büyük bir coşkuyla karşılanmış. Bütün Ayvalık orada. Türk Bayrakları elinde, Atalarını Cumhurbaşkanlarını tüm halk bayrakları ellerinde kutlamış. O gün bu yolda Atamız nasıl yürüdüyse bizde bugün aynı yoldan, aynı coşkuyla yürüdük. Önüne kırmızı halı sermişler, kaldırtmış halkının yanına geçmiş. Cumhuriyet Meydanı’na gelmiş. Ordan belediyemize gellmiş. Orda üst kata balkona çıkmış ve kahvesini içmiş.. Cumhurbaşkanlığı’nın 11 yılında Ayvalık’gelmiş. Atatürk çok önemli bir asker, devlet adamı ve büyük öğretmendi. Mustafa Kemal Atatürk çok büyük bir insan, o bizim başöğretmenimiz ve biz hepimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün talebeleriyiz. 16 Temmuz 1921 Düşman Ankara’ya kadar yaklaşmış, savaşın en derin yerleri ve herkeste bir panik var. Mustafa Kemal Mili Eğitim Şuarasını topluyor. Savaş zamanı bile halkı nasıl aydınlandırabiliriz, Milli Eğitim’de nasıl atak yaparız diye düşünüyor.  Okuma oranı kadınlarda binde 7 erkeklerde yüzde 4. 1917  yılında Suriye sınırında savaşa gidiyor. Oradaki askerleri topluyor. Gece mum ışığında kitap okuyor. 4 binin üstünde kitap okuyor. Altını çizerek okuyor. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin bağımsızlığını kazandırmıştır. Bataklıktan çıkarmıştır. 1925 yılından itibaren, tarıma sanayiye ağırlık veriyor.  ”

Başkan Rahmi Gençer, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 yılda kurduğu fabrika, tesis ve çiftliklerin sadece 46 tanesini sayarak sözlerini tamamladı.
Şiirler ve halk oyunları ekibinin gösterisi ile tören sona erdi.