Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları

-IAAF Çocuk Atletizmi Antrenör Eğitim Semineri için Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde bulunan Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları Koordinatörü Ayaz, “Devşirme sporcular yerine kendi sporcularla gurur duymak istiyoruz.” -Ayaz, Türkiye'nin atletizmde hazırladıkları proje dünyanın ilk sıralarında yer aldığını kaydetti.

0
968
KABOTAJ Kurtuluş

https://youtu.be/Rmn2ByqXYM8

https://youtu.be/Rmn2ByqXYM8

IAAF Çocuk Atletizmi Antrenör Eğitim Semineri için Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bulunan Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları Koordinatörü Necdet Ayaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada devşirme sporcular yerine türk sporcularla gurur duymak istediklerini bildirdi.

Türkiye’nin atletizmde hazırladıkları proje dünyanın ilk sıralarında yer aldıklarını düşündüğünü kaydeden Ayaz, şu anda Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin 196 ülkede uygulamış olduğu IAAF Çocuk Atletizmi projesinin koordinatörü olarak Burhaniye ilçesinde bulunduklarını söyledi.

IAAF Çocuk Atletizmi projesinin Uluslararası Atletizm Federasyonun atletizme olan ilginin armasını sağlamayı amaçladığını ifade eden Ayaz, “Uluslararası Atletizm Federasyonun atletizme olan ilginin her geçen azalmışlığıyla kaygı duymasıyla oluşturduğu bir komisyonla bunun nedenlerini ve çarelerini bulabilmesi için oluşturulmuş bir projedir bu. Zor koşullarda yapılan atletizme ilginin azlığı ve bunun arttırılabilmesi için tabana yönelik bir çalışma yapılabilmesi düşüncesiyle 7- 12 yaş gurubu çocuklara eğlenceli atletizm yaptırılarak giderilmesi planlanmıştır. 196 ülkede de bunun uygulanıyor olması burada doğru bir adım atılmış olduğunu gösteriyor. Ülkemiz ise genç nüfusuyla övünen haklı saygınlığı bulunan bir ülkedir. Bu projede önce dopingin zararlarını, madde bağımlılığı, sporda çocuklara psikolojik eğitim nasıl olmalıyı ve adaletli olmayı, vicdanının, tanrının sesini duy vurgularını içinde barındıran Fair Play dersini de ilave ederek uygulamaya başladık. En sonunda ‘geçmişine değer vermeyenler geleceğine yön veremezler’ sloganı doğrultusunda eski ama eskimeyen değerlerimizi de kursiyerlerimizle tanıştırarak bu projeyi yürütüyoruz” dedi.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun hedefinin yetenekli çocukların tespit edilerek spora devam etmesini sağlayarak geleceğin şampiyonlarını çıkarabilmek olduğunu vurgulayan Ayaz şöyle konuştu;

“Buna çok ihtiyaç duyuyoruz. Bunu başarabilirsek devşirme sporcular değil kendi çocuklarımızın alacağı başarıları hep brlikte alkışlamış olacağız. Olması gerekende budur. Türkiye çok güçlü ve büyük bir ülkedir. Biz bu projeyle dünyanın ilk sıralarında bir yer aldığımızı düşünüyoruz. Devşirme sporcularımızla övünüyoruz ama lokomotife her alanda olduğu gibi burada da bir ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Ramil Guliyev’in almış olduğu dünya şampiyonu, Copello Escobar’ın almış olduğu dünya üçüncülüğüne ihtiyacımız var ama sürekli devşirmelerle değil kendi yeteneklerimizi bulabilmek gibi bir gayretin artık olması gerektiğini düşünen biriyim. Ben 118 kez milli formayla ülkemi temsil etmiş, Balkan şampiyonu olmuş, Uluslar arası şampiyonluklar ede etmiş, Türkiye rekorları kırmış bi milli atlet sıfatıyla bunu söylüyorum. Ülkemiz bunu yapabilecek yeteneklere sahiptir. İmkana da sahiptir. Yeter ki gerçek anlamda bu çocuklara, bu insanlara gerekli olan ilgi ve desteği verelim. Bunları sağladığımız takdirde çok daha iyi yerlerde olabilmemiz mümkündür.”