Avrupa gençleri Antandros’ta buluşuyor

Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Ulusal Ajansı’nca kabul edilen ‘’Avrupa gençleri Antandros’ta buluşuyor’’ başlıklı proje bugün Altınoluk’ta başladı.

0
912
SAMSUNG CSC
KABOTAJ Kurtuluş

Bir otelde başlayan, İtalya, Letonya, Macaristan, Polonya, Romanya ve Yunanistan’dan 30 gençin katıldığı program 02 Mayıs 2018 tarihinde sona erecek.

Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma Ve Yaşatma Derneği Başkanı Zekiye Gülçin Cömert yaptığı açıklamada, kabul edilen projenin derneklerinin bir projesi olduğunu belirterek, bu proje ile Antandros Antik Kenti’nin tanıtılmasını ve kültürel mirasın genç kuşaklara aktarılmasını amaçladıklarını ifade etti.

Cömert, proje kapsamında düzenleyecekleri panel ve etkinliklerle, Avrupalı gençlere kültürel mirası tanıtma imkanı bulacaklarını belirterek şunları söyledi:

“bu amaçla Antandros Antik Kenti kazı alanı ziyareti yapacağız. Kazı alanında gözlemler yapılarak belgelendirme ve kayıt altına alma faaliyetlerinde bulunacağız. Ayrıca kazı alanında yabancı konuklar fotoğraf çekimi yaparak ülkelerine döndüklerinde bölgeyi tanıtmaya katkı sağlayacaklar. Ayrıca geçen yıl açılışı yapılan Edremit Belediyesi İda Sanat Teraslarının 2018 sezonunu, 29 Nisan’da Avrupalı gençlerle birlikte açacağız. Yine geleneksel sanatlardan ebru çalışmasını katılımcı gençlerimizle birlikte yapacağız. Etkinlik kapsamında ‘’ Paris’in Seçimi’’ isimli güzellik yarışması, önce ücretsiz İngilizce kurs verdiğimiz çocuklarımız tarafından sonra da konuk gençler tarafından sergilenecek. Yöremiz sanatçılarının katılımıyla resim sergileri açılacaktır.’’

Cömert etkinlik süresince kültürel yemeklerin de yapılacağını söyledi.