Avrupa Konseyi’nden Edremit “12 Yıldız Şehri” ünvanı

0
740
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesi Belediyesine Avrupa Konseyi’nin en prestijli unvanlarından birisi olan “12 Yıldız Şehri” unvanı verildi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Fransa’nın başkenti Paris’te ki Avrupa Konseyi ofisinde düzenlenen tören ile  “12 Yıldız Şehri” unvanı belirten sertifikasını Avrupa Kongresi Dış İlişkiler ve İşbirliği Birim Başkan Yardımcısı Dmitri Marchenkov ve Avrupa Kongresi Başkan Yardımcısı ve Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Konuşmacısı Gaye Doğanoğlu’nun elinden aldı.

Edremit Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada “Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kavramını yaratan ve teşvik eden Avrupa Kongresi’ne bu haftaya özel yapılan etkinliklerle hazırlanan dosya ve Avrupa Konseyi Merkezi’nde yapılan sunum beğeni ile karşılandı. Yapılan değerlendirme sonucunda Edremit “12 Yıldız Şehri” olmaya hak kazandı.  Avrupa’nın yıldız kentleri arasına giren Edremit, Güney Marmara Bölgesi’nde bu unvana sahip ilk belediye oldu” ifadelerine yer verildi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka,  “12 yıldız Şehri” unvanını tüm Edremit’te yaşayan vatandaşlar adına alıyorum. Bu prestijli ödül ile Avrupa’da daha da tanınan bir şehir olacağımız gibi aynı zamanda Avrupa Birliği kapsamında yapacağımız projelerimize birçok yeni kapılar açacaktır. Edremit’imize hayırlı olsun” dedi.

Ödül törenine Başkan Saka ile birlikte Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş’ta katıldı.