Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi Altınoluk’ta

33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler, Altınoluk Abdullah Efendi Konağı’nda sergilenmeye başladı. Sergi 1 Eylül tarihine kadar gezilebilecek.

0
904

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi’nde bulunan tarihi Abdullah Efendi Konağı’nda, 33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen eserlerden oluşan sergi ile sanatseverlerle buluştu.

Aydın Doğan Vakfı tarafından toplumlararası uzlaşmayı, sevgiyi, dostluğu, özgürlüğü ve barışı karikatür ile yayma hedefiyle 33’üncüsü düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasına 2016 yılında 68 ülkeden 752 sanatçı ve 2 bin 521 karikatüre ev sahipliği yapmıştı. Edremit Abdullah Efendi Konağındaki sergi, 1 Eylül tarihine kadar gezilebilecek.33’üncü Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi İstanbul, Eskişehir, Muğla ve Adana illerinin ardından Balıkesir’in Edremit ilçesinde sergilendi. Abdullah Efendi Konağı’nda düzenlenen serginin açılışını Edremit Belediye Başkanı  Kamil Saka, Aydın Doğan Vakfı sergiler koordinatörü İlhan Artar ve Antandros Derneği Başkanı Gülçin Cömert gerçekleştirdi.

Serginin açılış konuşmasını yapan Kamil Saka, serginin kendileri için son derece değerli olduğunu söyledi. Serginin Edremit’te olması ve bu tür sergilerin artmasına çok sevindiklerini belirten Saka, “Biz Edremit’in her köşesini sanatın, sporun bir merkezi olarak düşünüyoruz. Edremit’i bu noktaya taşımaya çalışıyoruz” dedi.

Sergiyi değerlendiren karikatürist Ergin Gülen ise, “ Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen bu yarışma ilk olarak Hürriyet Gazetesi kurucusu Sedat Simavi adına tarafından yapılmıştır. Sedat Simavi Karikatür sanatçısıdır aslında. Sonradan 1947 yılında Hürriyet Gazetesi’ni kurmuştur. Çocukları da onun anısına bu uluslararası yarışmayı düzenlemişlerdir. Gazete devredilince bu yarışma da Aydın Doğan’a geçmiştir. Ben karikatür sanatçısıyım, benim için önemli olan yarışmanın sürmüş olması, ciddiye alınmış olması, uluslararası alanda birinci derecede olmasıdır. Türk Sanat hareketini, kültür hareketini temsil ettiği için çok memnunuz” dedi.

Sergiye katılanlar ise eserleri son derece beğendiklerini belirtti. Sergide, yarışmanın birincisi Marco De Angelis (İtalya), ikincisi ‘Cau’ ClaudioAntonioGomes (Brezilya), üçüncüsü Doğan Arslan (Türkiye) ve ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya’ kategorisinde verilen Özel Ödül’ün sahibi Emrah Arıkan’ın (Türkiye) eserlerinin yanı sıra Başarı Ödülü alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler de yer aldı.

Yarışmada Başarı Ödülü kazananlar arasında, Oktay Bingöl (Türkiye), VitalyBondar (Beyaz Rusya), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Hicabi Demirci (Türkiye), ‘Feggo’ FelipeGalindo (Amerika), RodrigoMachado da Rosa (Brezilya), RaimundoRuckeSantosSouza (Brezilya), Arif Sutristanto (Endonezya), JugoslavVlahovic (Sırbistan), Kürşat Zaman (Türkiye), NahidZamani (İran) ve ZygmuntZaradkiewicz (Polonya) eserleri yer alıyor.

Karikatür de hoşgörü ve sağduyuya dayalı, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun temel yapıtaşları arasında yer alması ve düşünceden hareketle düzenlenen ve dünyada ‘Karikatürlerin Oscar’ı olarak bilinen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasına 1983 yılından buyana 137 ülkeden 7 bin 800’ü aşkın sanatçının katıldığı öğrenildi.