Ayvalık Adalarında bayram temizliği

Ayvalık'ta, belediyenin desteği ile bazı derneklerin projesi kapsamında çalışma yapan yaklaşık 50 gönüllü, 6 adanın sahillerinde iki kamyon dolusu çöpü temizledi.

0
593
KABOTAJ Kurtuluş

Ayvalık adalarında gönüllü temizlik harekatı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, belediyenin desteği ile Cunda Gezi Tekneleri ve Ayvalık Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneklerin projesi çerçevesinde yaklaşık 50 gönüllü, teknelerle denize açılıp adaların sahillerinde temizlik yaptı.

Sahillerden yaklaşık iki kamyon dolusu ayakkabı, şişme bot, naylon parçaları, plastik şişe, plastik damacana, zeytin kasası, plastik boya kovası, giyim eşyası, otomobil parçası gibi atıklar toplandı.

Ayvalık Belediyesi, Cunda-Alibey Adası Gezi Tekneleri Derneği ile Ayvalık Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneğince yürütülen “sahil temizliği” projesine katılan 50’ye yakın gönüllü, Cunda adasından 5 tekneyle denize açıldı.
Çevredeki diğer adaların koylarına giden gönüllüler, “Dünya için ekolojik miras olan denizlerimizin korunması, kirliliğe neden olan faktörlerin engellenmesi ve bu konuda kamuoyu oluşturmak ve farkındalık yaratmak amacı ile kıyılarımızı temizleyelim” sloganıyla sahilleri çöplerden temizledi.
Temizlik sırasında ayakkabıdan şişme bota, zeytin kasalarından plastik boya kovalarına, giyim eşyasından otomobil parçalarına kadar birçok atığa rastlandı.
Topladıkları yaklaşık iki kamyon dolusu çöpün bir bölümünü yakarak imha eden çevreciler, bazılarını da naylon poşetler ve çuvallara doldurarak Cunda adasında Ayvalık Belediyesinin temizlik işçilerine teslim etti.
Cunda-Alibey Adası Gezi Tekneleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Doğan, yaptığı açıklamada, rüzgar ve akıntıyla gelen, bunun yanı sıra piknik yapan kişilerin bıraktığı çöpleri topladıklarını söyledi.
Bu işi gönüllü olarak yaptıklarını belirten Doğan, “5 tekneyle temizlik için yola çıktık. Adalarımız biraz kirli Maalesef. Biz de burada temizlemeye çalışıyoruz. İnsanlarımızdan, halkımızdan biraz daha duyarlı olmalarını istiyoruz. 50 kişi civarında gönüllü ile buradayız. Diğer adalara dağıldı teknelerle arkadaşlarımız. Koyları temizledik” dedi.

Turizm sezonunun hemen öncesinde bayrama bir kaç gün kala adaları temizlemek için harekete geçtiklerini ifade eden Doğan, “Ramazan dolayısı ile turim şu anda durgun. Ancak bizim buraya ağırlıklı olarak Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi yakın çevreden turist geliyor. İki üç gün sonra bayram var. inşallah bayramdan itibaren sezonumuz Eylülün 15’ine kadar ful dolu olacak. Beklentimiz yüksek. Temiz, hijyenik oksijen dolu Cunda Adamıza misafirlerimizi bekliyoruz. Adaları da tertemiz yaptık gönüllülerle birlikte” diye konuştu.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın içinde 22 tane ada bulunduğunu belirten Ayvalık Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Havva Taylan şunları söyledi;

“Tabiat Parkını koruyabilmenin farkındalığını ortaya koymak için bu etkinliği düzenledik. Aynı zamanda da adalarımızdaki çöpleri topluyoruz. Adalarda durum her yıl biraz daha iyiye gidiyor. Daha önceki temizlik için geldiğimizde daha çok çöp oluyordu bu gittikçe azalıyor. Bu bilincin arttığını gösteriyor ama şunu bilmemiz gerekiyor; bunlar bu adaya gelenlerin çöpü değil. Bu çöpler rüzgarla, akıntıyla sürekli geliyor. Yetkililere şunu söylüyorum. Çevremizi kirleten en büyük etken plastik. Poşet kullanımını acilen yasaklamalıyız. Artık dünyada böyle bir şey kalmadı. Paranızı verirseniz poşet alabiliyorsunuz. Çevreyi koruyabilmek için, bu bilinci geliştirmek için öncelikle poşeti yasaklamalıyız, kağıt torba ve file kullanmalıyız”

Mehmet Kaptan isimli tekne sahibi “Yazın turlara çıktığımızda zaten adaları temizliyoruz genelde. Ama bazı gezi teknelerinden su şişeleri, poşet atılıyor. Bunlar çevrede 100- 200 arasında yok olabiliyor. Çevremize, balıklara zarar veriyor bu plastik atıklar” şeklinde konuştu.

Funda Sayar isimli bir başka gezi teknesi sahibi de adalarda yaptıkları temizlik hakkında şu bilgileri verdi;

“Gezdirdiğimiz müşterilerimize temiz koylar sunabilmek için adalarımızda temizlik yapıyoruz. Bütün tekneler toplandık hep beraber adalarımızı temizliyoruz. Güzel bir organizasyon oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederim.”

Çevre ve doğa fotoğrafçısı Mustafa Güneş Özkan da “Bugün doğanın ve denizin kirliliğine kaşı büyük bir temizlik harekatı başlatmış bulunuyoruz. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda bütün çevre kirliliğine halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.