Ayvalıklı çocuklar, denizi öğrenecek.

Çocuklar, Ayvalık Belediyesi ve TURMEPA İşbirliği ile denizi denizde öğrenecek

0
1261
KABOTAJ Kurtuluş

Ayvalık Belediyesi ve TURMEPA işbirliği ile Ayvalık Duba plajında farkı yaş gruplarından çocuklara hem eğitim verilecek hem de çocuklarla beraber temiz denizler adına farkındalık yaratılacak

Çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen Ayvalık Belediyesi ve gelecek ne

sillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 23 yıldır hizmet veren TURMEPA, çocuklar için bir araya geldi. Ayvalık Belediyesi ve İzmir’deki faaliyetlerini Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nde yürüten TURMEPA İzmir Şubesi çocuklara “Deniz varsa hayat var” sloganıyla deniz kenarında denizlerimiz hakkında eğitim vererek, gönüllü dalış ekiplerinin de katılımı ile deniz dibi temizliği yaparak farkındalık yaratacak.

Öğrenirken, eğlenecekler

Deniz varsa hayat var”sloganı ile gerçekleştirilecek eğitimle, mentorlar eşliğinde proje çalışmaları, Denizlerimiz, kirliliğin sebepleri, sudaki yaşam ve deniz canlıları ile dolu bir içerikten oluşuyor. Projenin amacı, eğitimlerin sonunda çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara bakış açısına ışık tutmak ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmesini sağlamak.

TURMEPA eğitmenleri, çocuklara denizlerdeki hayatı, ekosistemi, deniz temizliğinin önemini içeren bir eğitim verecek. 4 Ağustos Cuma Günü saat 15.00’de Lale Adası’nda Ayvalık Duba Plajı mevkiinde verilecek eğitimin yanında özel oyunlar oynatılarak çocukların eğlenmeleri de sağlanacak.

Çocuklara denizi anlatmanın yanı sıra denizle buluşturmayı da amaçlayan etkinlik kapsamında kıyı ve deniz dibi temizliği etkinlikliği yapılarak, denizlerdeki atıklara dikkat çekilecek. Sloganlar ve pankartlar eşliğinde bez afiş üzerine çocukların el baskıları, yazıları ve resimleri ile birlikte “Denizimi Koruyorum” afişi oluşturulacak. Etkinlik sonunda çocuklara TURMEPA ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin deniz ve denizcilik hakkında bilgiler içeren yazılı ve görsel yayınları da dağıtılacak.

Ayvalık’ın çok geniş coğrafyada farklı kültürlerde yaşanan rengarenk bir kent olduğunu ifade eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ‘’ Çocuklarımız için kentini bilen, onu nasıl miras olarak edindiyse öyle de bırakması için sayısız sosyal sorumluk projesi ürettik, üretmeye de devam ediyoruz. Sizin de bildiğiniz gibi, kırık camlar, petler doğada kolay kolay erimiyor ve doğaya büyük zarar veriyor. Can dostlarımız da malesef onları yiyecek zannediyor. Doğamız canlılarımız böyle kirleniyor.

Buna karşılık biz de Ayvalık’ın sosyal dokusuyla bütünleşmiş çocukların ve ailelerinin, aktif katılım gösterdiği dayanışma ve paylaşım merkezleri kurmak istiyoruz. Organizasyonda amacımız bir de mesaj vermek. İnsanlar elindeki çöpü doğaya atarken bunu bir kere daha düşünmesini sağlamak. Etkinlik sırasında Zeytin Çekirdeklerimiz de bizimle olacak. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu’na, DenizTemiz Derneği/TURMEPA ailesine önemli bir projeyi Ayvalık’ımızda gerçekleştirdikleri için çok teşekkür ediyorum. Siz de çocuğunuzla birlikte bize katılabilirsiniz ‘’ diyerek düşüncelerini ifade etti.