Ayvalık’ta Binler Zafere Yürüdü.

0
211
KABOTAJ Kurtuluş

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Ayvalık Öğretmen Evi önünden Cumhuriyet Meydanı’na fener alayı düzenlendi. Fener alayına Ayvalık Garnizon Komutanı P. Albay Fevzi Koyuncu, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in, Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın yanı sıra belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, gaziler, sivil toplum örgütleri temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15. Ayvalık Kültür Sanat Günleri, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Tenor Aykut Yılmaz’ın Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar konseriyle başladı.

Kültür Sanat Günleri’nin açılış konuşmasını yapan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Bildiğiniz gibi Zafer Bayramı 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da, Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi, ulusal bayramımızdır.

İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’.

Bu nedenledir ki Zafer Bayramımızı Kültür Sanat etkinliklerinin içinde tutarak yola çıktık. Milli birlik ve beraberliğe mutlak ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde, Zafer Bayramımızla Kültür Sanat günlerinin başlangıcını da birleştirerek 9 günlük bir program hazırladık.

Bu geceyi Sayın Aykut Yılmaz’ın seslendireceği Atatürk’ün sevdiği parçaları dinleyerek coşku ile kutladıktan sonra, 9 gün boyunca her gün tiyatro, konser, sergi, panel gibi bir çok etkinlikte tüm halkımızla birlikte olmayı umut ediyorum. Öncelikle Zafer Bayramımız kutlu olsun ve başlasın 15. Ayvalık Kültür Sanat Günleri!’’ dedi.

HABER : BÜLENT ÖZGEN