Ayvalık’ta geleneksel dokuyu koruyan modern dokunuşlar

 ‘Dr. Fazıl Doğan’ adını alan tarihi At arabacıları Meydanı’nı, Ayvalık Belediyesi tarafından yapılan iyileştirme projesi tamamlandı ve meydanın açılışı yapıldı.  Yenilenen yüzüyle kentin cazibe merkezlerinden biri olması planlanan meydanın açılışı, Atatürk’ün Ayvalık’a geliş tarihi olan 13 Nisan günü törenle yapıldı.

0
1196
KABOTAJ Kurtuluş

DR FAZIL DOĞAN MEYDANI YENİLENEN YÜZÜYLE HALKIN HİZMETİNDE

Vehbibey- Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan 1300 metrekarelik At Arabacılar Meydanı, yeni adıyla Fazıl Doğan meydanı hizmete açıldı. Özgün Arnavut kaldırımlarına yeni düzenlemede yer verilirken, alt yapısından ışıklandırmasına tamamen yenilenen meydana sevgi temalı, çocuklarla birlikte ifade edilen bir at heykeli de yerleştirildi. Meydan çevresindeki bazı binaların dış cephelerinde de düzenlemeler de yapıldı.  Aralarında Dr. Fazıl Doğan’ında olduğu Atatürk ve onu karşılayan heyetin yer aldığı fotoğraf, Ressam Arif Buz’un at arabacıları ve meydandaki yaşamı anlatan tabloları, Türk Bayrakları ve kentin sloganı olan ‘Sevgiyi Hissedin Ayvalık’tasınız’  yazılı flamalarla süslenen meydanda düzenlemelerin devam edeceği açıklandı.

IHLAMUR AĞAÇLARI ALTINDA

10 yaşında üç ıhlamur ağacı dikilen meydana önümüzdeki süreçte bir çeşme,  çocuklar için bir atlıkarınca, doğal granitten bankların yerleştirileceği öğrenildi. Çeşme üzerinde, at arabacılarını anımsatma amacıyla at arabası figürleri bulunacak. Meydanın köşesine içinde çiçekler olan orijinal bir at arabası konulması planlanıyor.  Aşevi olarak kullanılan binanın ise Sanat Galerisine dönüşeceği belirtildi. Dr. Fazıl Doğan için bilgi almak isteyenler için de meydana açıklayıcı pano yapıldı.

Meydanın açılış törenine Dr. Fazıl Doğan’ın torunları Ömer Fazıl Doğan ve Hümeyra Gücük’ün yanı sıra Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, daire amirleri, muhtarlar, sivil ve siyasi toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda mahalle sakini katıldı.

BAŞKAN GENÇER,’’AT ARABACILAR RUHU YAŞATILIYOR’’

Katılım gösteren herkesin Miraç Kandilini kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Rahmi Gençer, “Tarihi At Arabacılar Meydanını restore ettik ve Ayvalık halkının hizmetine sunduk. Emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Buranın ismini Belediye Meclisi olarak Dr. Fazıl Doğan adına değiştirdik. At arabalarımızı hiçbir zaman unutmayacağız.  Ayvalık’ın teması artık sevgi. Bu sevgiyi anlatan bir heykel. Her türlü sevgiyi; insan, doğa, hayvan ama burası at arabacılar meydanı olduğu için yine atı kullandık ve bu heykeli meydana yerleştirdik. Amacımız bu meydana turistleri getirmek. Ayvalık, UNESCO yolunda doğru adımlarla gidecekse insanlara, Ayvalık’ın sadece deniz kenarından ibaret olmadığını, kültürünü yaşatan, binlerce hazinesi olan bir şehir olduğunu göstermek lazım. Şehrin içinde bir tur attırdığımız zaman, camilerimizi ve evlerimizi gezdirdiğimiz zaman insanlar imreniyor. Bunları değerlendirmemiz çok önemli.  Çok şanslıyız bizden önceki nesiller bunları koruyarak bize teslim etmişler, biz de doğru restore ederek koruyacağız. Artık burayı dayanışma içinde birlikte koruyacağız. Burada güzel günler geçireceğiz” dedi.

Ressam Arif Buz’a da sanat galerisi olduğunda ilk sergiyi açması teklifinde bulunan Başkan Gençer, Dr. Fazıl Doğan’ın yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi.